Firmy

Firmy

źródło: ShutterStock

Z punktu widzenia firm jest wiele miejsc na świecie o dużym potencjale rozwojowym - podkreśla Marek Kłoczko - wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej. Wyjaśnia, że z jednej strony są to w dalszym ciągu kraje Unii Europejskiej, którymi zainteresowane są zwłaszcza spółki małe. Dla tych dużych i średnich obiecujące są także rynki dalsze - szczególnie krajów arabskich znad Zatoki Perskiej. Są to rynki bardzo zasobne, potrzebujące dużo coraz lepszych towarów, towarów markowych, co powinno sprzyjać także umacnianiu się polskich marek na tych rynkach.

Bardzo obiecujące są również kraje afrykańskie i azjatyckie. Ważne, że polskie firmy są coraz bardziej dojrzałe do ekspansji na dalszych rynkach i cieszy fakt, że dynamicznie rośnie eksport do krajów spoza Europy - zaznaczył Marek Kłoczko. Dodał, że całkiem nowym zjawiskiem jest wzrost polskich inwestycji za granicą. 

Do grona inwestorów dołącza też PKP Cargo, która finalizuje przejęcie czeskiej spółki Advanced World Transport. Łukasz Hadyś - członek zarządu do spraw finansowych spółki wyjaśnia, że to z pewnością poprawi efektywność firmy PKP Cargo

Polskie spółki na zagranicznych rynkach wspierane są przez ministerstwa gospodarki a także spraw zagranicznych oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

KIG organizuje zaś liczne misje gospodarcze do nawet najodleglejszych krajów.