nieruchomości, dom, mieszkanie

nieruchomości, dom, mieszkanie

źródło: ShutterStock

W ramach badania dotyczącego preferencji i satysfakcji z zakupu mieszkania przeprowadzonego przez TNS Polska dla serwisu OtoDom.pl pytano respondentów o preferencje dotyczące rynku, na którym szukali swojego przyszłego „M”. Mieszkańców powstałych w trakcie ostatnich dwóch lat osiedli/inwestycji zapytano o to, czy brali pod uwagę zakup mieszkania z rynku wtórnego.

Z otrzymanych wyników możemy się dowiedzieć, iż aż 55% właścicieli domów/mieszkań interesowało się tylko i wyłącznie ofertami dotyczącymi nowych domów. Oznacza to wzrost o 2 p.p. względem analogicznego badania w ubiegłym roku. Druga część respondentów (45%) w jakimś stopniu rozważała zakup nieruchomości z drugiej ręki. Jak się jednak później okazało ostatecznie zdecydowały się one na zawarcie transakcji zakupu z deweloperem. Zaledwie 9% respondentów nie miało preferencji w zakresie wyboru konkretnego rynku. Dla tej grupy fakt, czy mieszkanie pochodziło z drugiej ręki, czy też będzie zasiedlone po raz pierwszy, nie odgrywał istotnej roli. Około 12% ankietowanych poszukiwania nieruchomości kierowało w pierwszej kolejności na rynek wtórny. Dwukrotnie większa liczba respondentów (24%) dopuszczała rynek wtórny, choć od razu wskazywała mieszkanie/dom z rynku pierwotnego jako preferowaną opcję.

Jak zauważa Agata Polińska, ekspert serwisu Otodom.pl, zestawienie otrzymanych wyników z analogicznymi zebranymi w poprzednim roku wskazuje na większe zdecydowanie poszukujących mieszkań w kwestii wyboru konkretnego rynku, na którym koncentrują poszukiwania. Świadczy o tym przede wszystkim spadek o 11 p.p. udziału ankietowanych, dla których kwestia ta pozostaje obojętna.

>>> Czytaj też: Rynek mieszkaniowy w tarapatach. Gdyby nie bankowe ryzyko, byłaby zapaść

Wśród pięciu badanych miast, wyniki jednego rynku wyraźnie odróżniają się od czterech pozostałych. Jak można się domyślić chodzi o Warszawę, która głownie ze względu na wielkość podaży oraz wysokość cen rządzi się swoimi prawami. Nie inaczej jest w przypadku zachowań kupujących. W stolicy respondenci zdecydowanie rzadziej interesowali się mieszkaniami/domami tylko z rynku pierwotnego, zdecydowanie częściej niż w pozostałych miastach preferowali mieszkanie z rynku wtórnego (47% wobec 12% dla ogółu).

Tylko 21% poszukujących swojej nieruchomości w stolicy zadeklarowało brak zainteresowania rynkiem wtórnym. Dla porównania warto dodać, iż wśród ogółu przebadanych kupujących odsetek ten stanowił ponad połowę respondentów. 

Podsumowując, większość ankietowanych (55%) nie interesowała się nieruchomościami, które miały wcześniej innych właścicieli, czyli pochodziły z rynku wtórnego. Swoje poszukiwania celowo ograniczali do nowych mieszkań lub domów. Preferencje pozostałych w jakimś stopniu uwzględniały rynek wtórny, chociaż i tak można w nich dostrzec większą sympatię do nowych mieszkań. Można więc stwierdzić, iż deweloperzy stoją na dobrej pozycji, mając do zagospodarowania dużą grupę osób preferujących nowe mieszkania. Analitycy Działu Badań i Analiz Grupy Emmerson dodają, iż odpowiedzią na zgłaszane zapotrzebowanie są liczne nowe projekty wprowadzane w ostatnim czasie na rynek.