statystyki

Moody's obniży w piątek rating Polski? Zobacz, co może nam grozić

9 maja 2016, 06:10 | Aktualizacja: 14.06.2016, 14:59
Jak zmieniał się rating Polski?

Jak zmieniał się rating Polski?źródło: DGP

W najbliższy piątek Moody’s pójdzie w ślady Standard & Poor’s i obniży Polsce ocenę wiarygodności kredytowej – po wydarzeniach z końca poprzedniego tygodnia coraz więcej uczestników rynku podziela taką opinię.

Reklama

Reklama

Wcześniej głosy tych, którzy uważali, że Moody’s będzie zwlekał z taką decyzją i zakładających pogorszenie oceny wiarygodności kredytowej Polski, rozkładały się mniej więcej po równo. Na to wskazywały tzw. konsensusy rynkowe, np. ten sporządzony przez agencję Reuters. Ale list ministra finansów Pawła Szałamachy do prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego z prośbą, by ten powstrzymał się od wypowiedzi do czasu publikacji ratingu dały podstawę do przypuszczeń, że MF „coś wie” w sprawie ratingu i nie jest to nic dobrego. Szałamacha w liście wprost odnosi się do oczekiwanej decyzji Moody’s i przypomina, że podstawowym powodem styczniowej obniżki ratingu przez Standard & Poor’s była sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego. Moody’s przed kilkoma tygodniami wyraźnie ostrzegał, że kryzys konstytucyjny w Polsce zwiększa ryzyko dla inwestorów zagranicznych – wysłanie listu do prezesa TK zinterpretowano więc jako próbę przerzucenia odpowiedzialności za potencjalną obniżkę oceny wiarygodności kredytowej.


Pozostało jeszcze 71% treści

Pełny tekst artykułu dostępny w wydaniu
cyfrowym Dziennika Gazety Prawnej.

Miesiąc już od 33 zł.
Kup dostęp.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

 • Halinka(2016-05-09 11:59) Odpowiedz 174125

  Za czasów Tuska zadymiarze tacy jak z KOD popełniali samobójstwa. A przed glosowaniem za wotum zaufania rzad zastraszał Sejm poprzez nasyłanie ABW z granatami na dom posła Rzeczpospolitej Polskiej pod fałszywymi zarzutami by wymusić korzystny dla siebie wynik. Teraz to żyjemy w bezpiecznych czasach, dlatego KOD się nie boi maszerować po ulicy.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • MariuszMax(2016-05-09 09:24) Odpowiedz 140135

  Podziękujcie oderwanym od koryta grasującym już regularnie i tłumnie ulicami stolicy. Takich jęków i kwików historia nie pamięta od czasów mieszka I. Za czasów Platformy takie marsze oburzonych były zakazane.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • sd(2016-05-09 06:46) Odpowiedz 9681

  ....wycofanie się inwestorów. Dobrze się uśmiać z samego ranka.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • buehehe(2016-05-09 18:54) Odpowiedz 9096

  A niech obniżają choćby do śmieciowego pajace:D My i tak będziemy robić swoje.

  Pokaż odpowiedzi (4)
 • skutki opłakane(2016-05-09 15:37) Odpowiedz 7713

  Wzmożone chlanie- grillowanie z kolejnymi wyskokami do okolicznych sklepów świadczy o tym, że 500+ dotarło do adresatów. Za to rodzice tych wyklętych dzieci, zwłaszcza samotnych matek rezygnują z kilkudniowych wycieczek szkolnych dla swoich dzieci, bo ich co raz bardziej nie stać na dodatkowe wydatki. Właśnie na takie rzeczy jak kolonie dla uczniów, wycieczki szkolne, dożywianie, darmowe podręczniki, badania lekarskie, na które dzieci czekają miesiącami i in. powinno się skierować środki zmarnowane na 500. Zamiast wycieczek szkolnych i kolonii zostaną kupione komórki, RTV, chlanie, imprezy - jak najbardziej godne wg. niektórych wykorzystanie środków podatników.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • leo(2016-05-09 14:02) Odpowiedz 6688

  Łamanie podstawowych zasad państwa prawa, czyli zablowkowanie Trybunału Konstytucyjnego to TYLKO JEDNA Z przyczyn obniżki ratingu Polski, o wiele poważniejszym jest wzrost długu państwowego z 40 milardów do 60 - 70 milardów rocznie od 2017 roku dzięki REALIZACJI BZDURNYCH OBIETNIC WYBORCZYCH PiS.

 • yufiufi(2016-05-10 06:51) Odpowiedz 2010

  KOD to zielona wyspa TUSKA która powinna być rozliczona.

 • semich(2016-05-09 22:58) Odpowiedz 157

  oj płakać się chce na wpisy "zorientowanych" w ekonomicznych i gospodarczych relacjach. popatrzcie na obroty na GPW i cała prawda wyjdzie jaka to dobra zmiana. Szkoda, że nasz super minister M tego nie rozumie a niby tyle lat w banku...

 • Bufon (2016-05-11 18:15) Odpowiedz 23

  Nic nie będzie to dla pseudo Ekonomistów kończących nie wiadomo jak pseudo studia. Pewnie zaocznie albo wieczorowo i korespondencyjnie. Dla wyjątkowych durniów TK to wymysł komuny i dziady zamiast brać kosmiczne pensje za kasę podatników do roboty pogonić.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze