Kompromis wypracowano jedynie w zakresie przyjęcia do kartelu nowego członka, Gabonu oraz powołania nowego sekretarza generalnego. Jest to jednak kropla w morzu potrzeb.

Iran nadal nie chce ograniczyć produkcji surowca, ponieważ zamierza wrócić do poziomu wydobycia sprzed sankcji. Po latach embarga na ropę z tego kraju, najważniejsze wydaje się zaspokojenie własnych potrzeb, a dopiero w drugiej kolejności gotowość na ustępstwa. Nieformalny lider OPEC, Arabia Saudyjska również nie odpuszcza, ponieważ ewidentnie podjęła wyzwanie i wbrew oficjalnym zapewnieniom, chce wygrać wojnę cenową. Ostatnie spotkanie w Dausze także zakończyło się fiaskiem, a sytuacja robi się coraz bardziej napięta.

>>> Czytaj też: Jest decyzja OPEC. Kartel nie zmieni limitu wydobycia ropy

Ryzyko deflacji w strefie euro staje się bardzo realne. W ostatnich tygodniach, ceny ropy wzrosły i oscylowały na poziomie 50 USD za baryłkę. Po niepowodzeniu rozmów w Wiedniu, szykują się jednak spadki, a co za tym idzie, waluty krajów produkujących ropę stracą na wartości.

Cena ropy naftowej, odmiany WTI jeszcze w czwartek rano kosztowała 49,44 USD, zaś po tym, jak posiedzenie OPEC nie przyniosło zmian, jej cena spadła poniżej 48 USD, czyli o około 1,5%. Ceny surowca pociągnęły w dół również notowania całego sektora energetycznego na światowych rynkach. Z technicznego punktu widzenia, został naruszony 4-miesięczny trend wzrostowy, co może otworzyć pole do głębszej korekty. Taki wariant wydaje się jednak mało prawdopodobny. Bardziej możliwy scenariusz, to utrzymanie trendu bocznego i cena między 50 a 60 USD za baryłkę.

Kolejne posiedzenie OPEC odbędzie się w listopadzie. Trudno jednak oczekiwać, że do tego czasu sytuacja ustabilizuje się, tym bardziej, że już wkrótce możemy spodziewać się ruchów ze strony USA i Rosji, które, mimo że nie należą do kartelu, są wiodącymi producentami ropy na świecie.

Autor: Konrad Mikołajko, Head of Support, Patron FX

>>> Czytaj też: Rosyjski gaz może popłynąć z Zachodu. Czy Polska zdoła uwolnić się od Gazpromu?