Na temat Władimira Putina:

Boris Johnson w 2015 roku na łamach „The Telegraph”, odnosząc się do ewentualnej współpracy z Rosją w kwestii usuwania prezydenta Syrii Baszara Al-Assada, porównał rosyjskiego prezydenta do jednego z bohaterów książek o Harrym Potterze: “Pomimo, że wygląda jak elf Dobby, to jest on bezwzględnym, manipulującym tyranem”.

Na temat Hillary Clinton:

W 2007 roku na łamach Daily Telegraph zapytano Borisa Johnsona, czy udzieliłby wsparcia kandydaturze Hilary Clinton. Hilary Clinton, która będzie walczyła o fotel prezydenta USA z ramienia Demokratów 2016 roku, także w 2008 roku brała udział w wyścigu o fotel prezydenta USA.

„Ona ma farbowane blond włosy, nadymane usta i niebieski, stalowy wzrok, niczym sadystyczna pielęgniarka ze szpitala dla umysłowo chorych. Wybudzam się z transu i uderzam się w czoło. Jak mógłbym popierać Hilary? To znaczy, ona reprezentuje wszystko, czemu się sprzeciwiam: nie tylko ogólną chęć do podnoszenia podatków czy nacjonalizacji, ale też wszechogarniającą poprawność polityczną”.

Na temat Recepa Tayyipa Erdogana:

W maju Boris Johnson wygrał 1000 funtów za napisanie wulgarnego limeryku erotycznego o na temat Recepa Tayyipa Erdogana. Johnson napisał go po tym, jak turecki prezydent próbował doprowadzić do skazania niemieckiego satyryka Jana Boehmermanna za napisanie paszkwilu pod adresem tureckiego prezydenta.

Na temat Baracka Obamy:

W szczycie kampanii na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Johnson napisał artykuł dla gazety „Sun” w przededniu wizyty Baracka Obamy w Wielkiej Brytanii. Amerykański prezydent miał przekonywać Brytyjczyków, aby głosowali za pozostaniem kraju w UE.

Johnson w swoim tekście zapytał, dlaczego usunięto popiersie Winstona Churchilla z Gabinetu Owalnego w Białym Domu. Johnson spekulował, że być może ma to coś wspólnego z pochodzeniem Churchilla:

„Niektórzy uważają, że to potwarz dla Wielkiej Brytanii. Inni sądzą, że usunięcie popiersia Churchilla to symbol rodowej niechęci prezydenta o częściowo kenijskim pochodzeniu do imperium brytyjskiego, którego Churchill był gorliwym obrońcą”.

W odpowiedzi na ten zarzut Barack Obama powiedział, że jako pierwszy afroamerykański prezydent USA uznał, że bardziej adekwatne będzie umieszczenie w Gabinecie Owalnym popiersia Martina Luthera Kinga, a popiersie Churchilla, którego uwielbia, przesunięto do Pokoju Traktatów, gdzie amerykański prezydent widzi je codziennie.

Na temat terroryzmu:

Cztery dni po zamachach w 2015 roku w centrum handlowym HaSharon Mall w mieście Netanja w Izraelu, Johnson podzielił się swoimi przemyśleniami na temat islamskiego terroru w artykule dla magazynu „The Spectator”:

“Dla każdego niemuzułmańskiego czytelnika Koranu, islamofobia – czyli strach przez islamem – wydaje się naturalną reakcją. I to jest dokładnie to, co ten tekst ma sprowokować. Ocenianie islamu tylko na podstawie tego, co jest napisane w Koranie, bez uwzględniania tego, co jest głoszone w meczetach, jest najbardziej zaciekłą formą sekciarstwa ze wszystkich religii, bezduszną wobec niewierzących”.

Na temat Unii Europejskiej:

W 2013 roku Boris Johnson miał wykład w londyńskim Centre for Policy Studies z serii wykładów „Margaret Thatcher Lecture”. W przemówieniu zatytułowanym „What Would Maggie do Today” (Co dziś zrobiłaby Maggie?) Johnson wyjaśniał, że gospodarcza nierówność była pożyteczna, bo zachęcała ludzi do większej pracy. W czasie wystąpienia były burmistrz Londynu poświęcił wiele miejsce Unii Europejskiej:

„Najpierw zmusili nas do płacenia poprzez nasze podatki na greckie gaje oliwne, które prawdopodobnie wcale nie istnieją. Potem mówili nam, że nie możemy maczać chleba w oliwie z oliwek w restauracjach. Nie dołączyliśmy do wspólnego rynku, zdradzając Nową Zelandię i ich masło – po to, aby UE nam mówiła, kiedy, gdzie i jak możemy spożywać oliwę z oliwek, do której produkcji byliśmy zmuszeni dopłacać”.

Na temat Chin:

Jako burmistrz Londynu, który był odpowiedzialny za Igrzyska Olimpijskie w Londynie w 2012 roku, Boris Johnson komentował fakt organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku przez Chiny:

“Praktycznie każdy z naszych międzynarodowych sportów został wymyślony lub skodyfikowany przez Brytyjczyków. I mówię to z dużym szacunkiem dla naszych chińskich gospodarzy, którzy tak świetnie opanowali grę w tenisa stołowego (ping-ponga). Ping-pong został wynaleziony przy angielskich stołach w XIX wieku i był wówczas nazywany Wiff-waff!”.

Na temat Afryki:

W 2002 roku w felietonie dla “Daily Telegraph” Johnson drwił z podróży Toney’ego Blaira, tuż przez jego wyjazdem do Kongo.

“To musi być wielka ulga dla Tony’ego Blaira móc wydostać się z Anglii. Mówi się, że Królowa Wielkiej Brytanii pokochała Commonwealth (Brytyjską Wspólnotę Narodów – przyp. red.) częściowo dlatego, że wspólnota ta dostarcza jej regularnych spotkań z wiwatującymi i wymachującymi brytyjskimi flagami murzynkami… Mówi się, że niebawem Tony Blair poleci do Kongo. Nie ma wątpliwości, że zamilkną wówczas karabiny AK47 […], a wszyscy plemienni wojownicy zaczną się uśmiechać niczym arbuzy na widok wielkiego białego szefa w swoim wielkim, brytyjskim ptaku, który został ufundowany przez brytyjskich podatników”.

Przeprosiny:

Boris Johnson okazał skruchę za niektóre ze swoich najbardziej kontrowersyjnych komentarzy. Przeprosił za obraźliwe komentarze nadtemat Afrykańczyków i możliwe, że takich przeprosin będzie więcej. Przy okazji przyjęcia stanowiska szefa dyplomacji zapytano go, czy ma zamiar przeprosić Baracka Obamę.

Przy okazji wypowiedzi Baracka Obamy, że w razie Brexitu Wielka Brytania będzie na końcu kolejki do podpisywania umów handlowych, Johnson zażartował, że “Stany Zjednoczone będą na początku kolejki tych, którzy czekają na przeprosiny”.