Zarazem Ford w dalszym ciągu zamierza przenieść do istniejących już zakładów w Meksyku produkcję modelu Focus.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że prezydent elekt Donald Trump nalega na Forda, domagając się pozostawienia produkcji Focusa w USA.

Przedstawiciele Forda poinformowali o planach firmy w zakładach we Flat Rock w staniem Michigan, koło Detroit. W zakładach tych ma powstać 700 nowych miejsc pracy. Będzie tam produkowany m.in. SUV z napędem elektrycznym. W planach Forda jest też hybrydowy napęd do furgonetki F-150.

Trump skrytykował we wtorek na Twitterze General Motors za produkowanie modelu samochodu Chevy Cruze w Meksyku i importowanie do USA; zagroził firmie nałożeniem wysokich ceł. Akcje GM spadły o około 1 proc.

Podczas kampanii wyborczej Trump obiecał renegocjacje porozumień handlowych, między innymi z Meksykiem i Chinami, oraz znaczne podniesienie ceł na importowane stamtąd towary. W opinii prezydenta elekta to umowy o wolnym handlu prowadzą do przenoszenia miejsc pracy za granice USA. Trump wspominał nawet o ewentualnym wyjściu Ameryki ze Światowej Organizacji Handlu.

Trump atakował wpisami na Twitterze również inne firmy - jak Ford, Amazon, Boeing czy Macy's - za to, co uznał za likwidowanie miejsc pracy w kraju. (PAP)

>>> Polecamy: Trump uderza w General Motors. Grozi firmie wysokimi cłami