Największy bank w Rosji, Sbierbank, chce wprowadzić technologię umożliwiającą dostarczanie gotówki do klientów za pomocą dronów – donosi Russia Today.

- W zeszłym roku eksperymentowaliśmy z dronami. Gotówka będzie dostarczana w specjalnych pojemnikach. W razie rabunku, czy przejęcia drona specjalny system wstrzyknie farbę, co sprawi że pieniądze będą bezużyteczne. Taka funkcja będzie zdalnie sterowana – powiedział Herman Gref, prezes Sbierbanku.

Nie wiadomo kiedy nowa technologia będzie wprowadzona do użytku. Być może pierwszym poligonem dla dronów będzie Kazachstan.

Inne banki są bardzie sceptyczne w stosunku do tej formy dostarczania gotówki. Głównym problemem jest bezpieczeństwo, ponieważ drony łatwo przechwycić czy zestrzelić. Zaatakowanie konwoju z pieniędzmi jest ryzykowne dla bandytów, a zniszczenie drona już nie.

Prezes Sbierbanku powiedział też, że bank chce zlikwidować karty bankomatowe w najbliższej przyszłości. W ciągu kilku lat bank chce wprowadzić bankomaty z rozpoznawaniem głosu i twarzy. Gref twierdzi, że jest to technologia bardziej bezpieczna niż karty.

Sbierbank jest największym rosyjskim bankiem z 16 tys. oddziałów w całym kraju. Rozmieszczonymi w 11 strefach czasowych i zatrudnia 260 tys. pracowników.

>>>Czytaj więcej: Za trzy miesiące dolar po 3 zł?