Poczta Polska, w kontekście budowy swojego Centralnego Hubu Logistycznego (CHL) skomunikowanego z planowanym Centralnym Portem Komunikacyjnym (CPK), nie wyklucza, że w przyszłości mogłaby korzystać z własnej lub zarządzanej z partnerem floty lotniczej, poinformował prezes Przemysław Sypniewski.

"Na pewno Poczta Polska musi się w tym kierunku rozwijać, musi korzystać z różnych narzędzi. Szczególnie przy tym rozwoju handlu międzynarodowego. To jest takie zadanie, który umieszczamy jako punkt milowy. Pierwszy rok funkcjonowania nowego zarządu był związany z koniecznością odbudowy pewnej struktury, która się rozsypywała, również pod względem pracowniczym. Kolejny rok to jest ustabilizowanie struktury i wyjście w kierunku najpotrzebniejszych inwestycji. Ale w kategoriach strategii, planów - tak, ja sobie wyobrażam, że Poczta Polska dysponuje własną flotą samolotów, czy z partnerem" - powiedział Sypniewski dziennikarzom, pytany, czy Poczta mogłaby rozważyć inwestycje we flotę lotniczą lub szerszą współpracę z PLL LOT.

"Musimy jednak patrzeć pod kątem priorytetów" - zastrzegł prezes.

Poczta Polska ogłosiła dziś, że zainwestuje w latach 2017-2021 ok. 1 mld zł w nową sieć logistyczną, której kluczowym elementem będzie tzw. Centralny Hub Logistyczny - sortownia do obsługi krajowego i międzynarodowego e-commerce.

Przedstawiciele Poczty oraz minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podkreślili, że zależy im, by centralny hub Poczty był dobrze skomunikowany z planowanym Centralnym Portem Komunikacyjnym. Sypniewski poinformował także, że Poczta zdecyduje w ciągu kilku miesięcy o dokładnej lokalizacji swojego CHL i że powstanie on najpewniej w okolicach Łodzi.

Adamczyk: Hub pocztowy powinien współpracować z CPK

Centralny Port Komunikacyjny powinien współpracować z planowanym przez Pocztę Polską Centralnym Hubem Logistycznym (CHL), który ma powstać w centralnej Polsce - uważa minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

"Tak, będą one ze sobą współpracować (CPK i CHL - PAP), nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej. Rolą zarządu Poczty Polskiej jest poszukiwanie takiej lokalizacji, która z punktu widzenia kosztów obsługi, czy kosztów usług proponowanych przez pocztę, będzie najbardziej dogodna i korzystna" - powiedział Adamczyk.

"Jak mówili członkowie zarządu Poczty Polskiej, te rozmowy i ustalenia z pełnomocnikiem rządu do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego już trwają" - dodał minister.

Wcześniej w środę Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej poinformował, że poczta zainwestuje w rozwój - głównie sieci logistycznej - 1 mld zł do roku 2021. Najwięcej pieniędzy pochłonie wybudowanie Centralnego Hubu Logistycznego, czyli sortowni do obsługi krajowego i międzynarodowego e-commerce.

>>> Czytaj też: Poczta Polska zainwestuje ok. 1 mld zł w sieć do 2021r., głównie w centralny hub