Gdański oddział GDDKiA poinformował, że w piątek „została wybrana najkorzystniejsza oferta na realizację odcinka drogi ekspresowej S6 Trasy Kaszubskiej między Szemudem a Gdynią”. To pierwszy rozstrzygnięty przetarg spośród trzech ogłoszonych na wykonanie drogi ekspresowej z Gdyni do Bożegopola Wielkiego.

Jak podano, Pol-Aqua Sp. z o.o. zadeklarowała, że zaprojektuje i wykona trasę za ponad 817 mln zł w terminie 34 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca) i zapewni 10 lat gwarancji jakości na elementy infrastruktury. O wyborze oferty w 90 proc. decydowała cena. Po pięć procent - termin realizacji i udzielona gwarancja. Zamawiający, Generalna Dyrekcja Dróg krajowych i Autostrad przewidziała na to zadanie ponad 852 mln zł.

W przetargu na budowę tego odcinka wpłynęło dziewięć ofert. Najtańszą złożyła firma Pol-Aqua. Ponadto jeszcze trzy podmioty zadeklarowały budowę trasy za kwotę niższą niż przewidział zamawiający. Najwyższą zadeklarowaną kwotą budowy był 1 mld 70 mln zł.

Reklama

Teraz komisja przetargowa oczekuje 10 dni na ewentualne odwołania od decyzji. W tym czasie dokumentacja przetargowa zostaje przesłana do kontroli uprzedniej przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Po pomyślnym przeprowadzeniu tego etapu można będzie podpisać umowę z wybranym wykonawcą.

Przetarg obejmował odcinek drogi ekspresowej S6 zaczynający się za węzłem Szemud i kończący się za węzłem Gdynia Wielki Kack, na istniejącej Obwodnicy Trójmiasta. Odcinek ma ok. 20,2 km długości oraz dodatkowo ma powstać 2,9 km rozbudowywanego odcinka istniejącej Obwodnicy Trójmiasta. Piotr Michalski z gdańskiego oddziału GDDKiA poinformował, że trasa będzie miała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku i pas awaryjnego postoju. Na odcinku Chwaszczyno – Gdynia Wielki Kack oraz na odcinku Obwodnicy Trójmiasta w obrębie węzła Gdynia Wielki Kack ze względu na natężenie ruchu będą po trzy pasy.

Na trasie zostaną wybudowane trzy węzły drogowe: „Koleczkowo”, „Chwaszczyno” zespolony z „Gdynia Dąbrowa” oraz rozbudowany węzeł „Gdynia Wielki Kack”.

Trwają postępowania przetargowe dotyczące odcinków S6 między: Szemudem (z węzłem) a Luzinem (bez węzła) o długości 10,26 km oraz między Luzinem (z węzłem) a Bożympolem Wielkim o długości 10,4 km. Wykonawcy tych odcinków mogą być niedługo wybrani.

Budowa ok. 42 km Trasy Kaszubskiej na odcinku z Gdyni do Bożegopola Wielkiego stanowić będzie tylko część drogi, o realizację której od wielu lat apelują samorządy i mieszkańcy północnej części województwa pomorskiego. Ze względu na brak funduszy w najbliższych latach prawdopodobnie nie będzie budowany dalszy odcinek trasy w kierunku Słupska i Koszalina.

>>> Czytaj też: Budowa Południowej Obwodnicy Warszawy opóźni się? Warszawski ratusz odwołał się od decyzji wojewody