100 mln euro ma zainwestować na Pomorzu Zachodnim indyjska firma z branży opakowań - poinformował w środę w Szczecinie prezes Zachodniopomorskiej Indyjskiej Izby Gospodarczej Mariusz Łuszczewski. Jedna ze szczecińskich firm może wejść także na indyjski rynek.

Przedstawiciele Zachodniopomorskiej Indyjskiej Izby Gospodarczej na początku br. wzięli udział w globalnym szczycie gospodarczym w New Delhi w Indiach.

"Uzyskaliśmy tam potwierdzenie, że firma z branży opakowań zainwestuje w regionie 100 mln euro" - powiedział dziennikarzom Łuszczewski. "Firma zlokalizowana będzie w Szczecinie lub Goleniowie; możliwość inwestycji na nieruchomościach samorządu lub prywatnych. Zbuduje tam fabrykę folii przemysłowej i opakowań spożywczych. Na początku będzie zatrudniać 150 osób, a docelowo 300" - dodał.

"Otworzyliśmy, dzięki spotkaniu z obecnym na szczycie ministrem kolei Indii, możliwość wejścia na rynek indyjski szczecińskiej firmy Autocomp" - podkreślał Łuszczewski.

Reklama

Prezes Izby powiedział także, że 9 marca na zaproszenie Izby przyleci do Szczecina szef firmy Baijnath Melaram. "To przedsiębiorstwo specjalizujące się w złomowaniu statków chce w stolicy Zachodniopomorskiego otworzyć swoją europejską centralę" - dodał.

Cieszę się, że w tak krótkim czasie udało nam się zorganizować udział polskiej delegacji w wydarzeniu nazywanym azjatyckim Davos - powiedział Łuszczewski. Jak dodał, było to możliwe dzięki zaangażowaniu polskiego ministerstwa spraw zagranicznych i osobistemu wsparciu ambasadora Adama Burakowskiego, życzliwości charge d’affaires ambasady Indii oraz Andrzeja Sadowskiego z Centrum im. Adama Smitha.

"Zachodniopomorska Izba, która powstała przed dwoma miesiącami, zrealizowała więcej niż deklarowała. Województwo Zachodniopomorskie zrobiło bardzo dobre wrażenie, a Polska była świetnie reprezentowana. Nasze firmy zainwestowały w Polsce już 3 mld dolarów i zatrudniają 25 tys. ludzi" - powiedział pierwszy sekretarz ambasady Republiki Indii w Polsce Surendra Velagaleti.

Nie wykluczył, że wkrótce podane przez niego liczby znacznie wzrosną.

Zachodniopomorska Indyjska Izba Gospodarcza jest niedawno powstałą organizacją samorządu gospodarczego, reprezentującą interesy zrzeszonych w niej podmiotów w zakresie działalności wytwórczej, gastronomicznej, usługowej, handlowej lub budowlanej. Izbę powołano do współpracy z zagranicą, w tym z przedsiębiorcami lub przedsiębiorstwami mającymi siedzibę w Indiach, a w szczególności w stanie Maharasztra lub Mumbai (Bombay) lub w New Delhi.