Algorytm zdecyduje, kto ma wiarygodność kredytową. Dlaczego to niebezpieczne?

1 marca 2018, 16:04 | Aktualizacja: 01.03.2018, 16:04
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Algorytmy banków mogą brać pod uwagę choćby to, czy w niedzielę klient płacił kartą w sklepie z alkoholem. To jednak nie koniec. Na podstawie historii zakupów są w stanie określić, że w niedługim czasie grozi mu rozwód (to ważny czynnik, bo małżeństwa sumienniej spłacają kredyty). Jak to możliwe? Chociażby dzięki informacjom o tym, że wynajmuje pokoje w hotelu na jedną noc czy wysyła kwiaty pod inne adresy niż domowe (jeśli płaci za to kartą).

Algorytmy banków mogą brać pod uwagę choćby to, czy w niedzielę klient płacił kartą w sklepie z alkoholem. To jednak nie koniec. Na podstawie historii zakupów są w stanie określić, że w niedługim czasie grozi mu rozwód (to ważny czynnik, bo małżeństwa sumienniej spłacają kredyty). Jak to możliwe? Chociażby dzięki informacjom o tym, że wynajmuje pokoje w hotelu na jedną noc czy wysyła kwiaty pod inne adresy niż domowe (jeśli płaci za to kartą).źródło: ShutterStock

Banki będą mogły profilować klientów w sposób zautomatyzowany, bez pytania ich o zgodę. Nie będą nawet musiały wykazywać, że jest to niezbędne do wykonania umowy. Niekontrolowana możliwość profilowania może być groźna.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (22)

  • revenso(2018-03-11 01:00) Zgłoś naruszenie 00

    Ten artykuł nawet jeżeli nie mówi prawdy w 100% jest dowodem na to, że NIE WOLNO POZWOLIĆ NA TO ABY RZĄDY i KORPORACJE ODEBRAŁY LUDZIOM GOTÓWKĘ i jak słusznie piszą tu niektórzy, kasę należy wypłacać z konta i wszystko regulować GOTÓWKĄ oczywiście z wyjątkiem pewnych płatności przelewem itp. Firmy i sklepy stacjonarne które odważą się nie przyjmować gotówki - BOJKOTOWAĆ! BRAK GOTÓWKI TO CYFROWE NIEWOLNICTWO!

    Odpowiedz
  • et(2018-03-02 19:27) Zgłoś naruszenie 00

    Mnie to nie dotyczy. Jestem dumny z tego, że nie brałem, nie biorę i nie będę brał kredytów i pożyczek. Algorytmy są idiotyzmem gdyż sam fakt, że ktoś chce pożyczyć pieniądze czyni go niewiarygodnym (z wyjątkiem osób i firm prowadzących działalność gospodarczą). Moje motto jest takie: NIE MASZ KASY TO NIE KUPUJESZ. I jeszcze jedno: to oni (banki) ciągle wydzwaniają i ŻEBRZĄ, abym wziął kredyt lub pożyczkę więc algorytmami, w odniesieniu do mojej skromnej osoby, mogą się bawić we własnym towarzystwie.

    Odpowiedz
  • kaaso123(2018-03-02 16:14) Zgłoś naruszenie 40

    dlatego od wielu lat robie jedna rzecz. Po przelewie wyplaty wyplacam z bankomatu polowe swojej pensji i mozliwe wiele rachunow i zakupow oplacam gotowka, DZIEKUJE

    Odpowiedz
  • Ggg(2018-03-02 15:35) Zgłoś naruszenie 10

    Dlatego płacę gotówką

    Odpowiedz
  • Saper(2018-03-02 14:21) Zgłoś naruszenie 61

    Ciekawe tylko skąd bank zna adres dostawy kwiatów? Hotele to się za zwyczaj na jedną noc wynajmuje.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • doradca szaraczków(2018-03-02 12:10) Zgłoś naruszenie 10

    ludu pracujący, możesz nie brać kredytów ani pozyczek, to stopniowo arunki się poprawią i dla was....

    Odpowiedz
  • Bankówka(2018-03-02 12:08) Zgłoś naruszenie 10

    Ależ jak się nie zgodzisz na atomat analizujący wszstko co waże, to moze dostaniesz kredyt ale na wyraźnie gorszych warunkach. Takie są przepisy i realia miedzynarodowe od 2018r.

    Odpowiedz
  • lisica 2018(2018-03-02 10:24) Zgłoś naruszenie 21

    Naprawdę ten kto wynajmuje pokój w hotelu na jedną noc śpi tam z kochanką(iem)? Często tak robimy z mężem kiedy podróżujemy. Poza tym taka pisanina na poziomie gimnazjum. Bank widzi po prostu zapłatę za wynajęcie pokoju w hotelu a nie ilość nocy, więc bez przesady.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • pamietaj(2018-03-02 09:17) Zgłoś naruszenie 42

    lichwa to grzech

    Odpowiedz
  • Leo(2018-03-02 08:08) Zgłoś naruszenie 70

    W czerwonej dzielnicy w Amsterdamie wszystkie "panie" za usługę przyjmują płatność kartą. Ciekawe jaka informacja pojawia się na opisie płatności na koncie? ;)

    Odpowiedz
  • no comments(2018-03-01 23:51) Zgłoś naruszenie 278

    Koniecznie trzeba wprowadzić tacę i inne usługi kościoła płatne tylko kartą.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Witold(2018-03-01 19:03) Zgłoś naruszenie 340

    Zdaje się, że szykuje się nowy zawód - doradca klienta ds. optymalizacji zdarzeń pod kredyt. Proponuję nazwę - Profilator Wszystkie prawa do nazwy dla mnie oczywiście :)

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Bayan Frankowych(2018-03-01 18:30) Zgłoś naruszenie 2742

    Co pije i z kum aypia Krul Ryszard Petru?

    Odpowiedz
  • scaf(2018-03-01 17:32) Zgłoś naruszenie 153

    W mbanku profilują odkąd uruchomili nową platformę. Na tej podstawie z automatu przedstawiają ofertę kredytową. Niektóre wpłaty na konto nie są prawidłowo zaszufladkowane przez automat, a ja ich specjalnie nie poprawiam.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Nostradamus(2018-03-01 16:27) Zgłoś naruszenie 3110

    Samo zło. Lipa i wyzysk mas....

    Odpowiedz