Dokument o nazwie Deklaracja Wspólnej Wizji głosi potrzebę wzmocnienia europejskiego filara NATO oraz zapowiada współdziałanie w obronie przed cyberatakami i zintensyfikowanie współpracy w dziedzinie zbrojeń w celu unikania dublowania, co pozwoli na ograniczenie kosztów.

"Dla mnie także w czasie Brexitu z wieloma problemami ważne jest to, że wyraźnie prezentujemy naszą rolę jako pionierów współpracy obronnej" -powiedziała von der Leyen. Żołnierze obu państw stoją już od bardzo dawna ramię przy ramieniu, należy na tym budować dalej - zaznaczył Williamson.

Jak głosi podpisany przez oboje ministrów dokument, "NATO pozostaje kamieniem węgielnym bezpieczeństwa w Europie". Przypomina też militarną klęskę, zadaną w Iraku Państwu Islamskiemu przez siły międzynarodowe. "Do innych ważnych dziedzin, w których będziemy współpracować, należą reagowanie na zagrożenia terrorystyczne oraz na niebezpieczeństwa wypływające z radykalizacji i ekstremizmu, jak również misje szkoleniowe i treningowe poza Europą" - czytamy w deklaracji.

Na poligonie Sennelager von der Leyen i Williamsonowi zaprezentowano wspólne ćwiczenia niemieckiej brygady pancernej i wojsk brytyjskich w zwalczaniu wrogich sił o charakterze milicyjnym.

>>> Czytaj też: Bezrobocie w USA jest najniższe od 49 lat