Na uwagę moderatorki zorganizowanego w ramach Dialogu Obywatelskiego spotkania z Timmermansem, iż rząd w Londynie oczekuje ustępstw ze strony UE ws. kształtu porozumienia o brexicie, wiceprzewodniczący KE wskazał, że wypracowane porozumienie, które zostało odrzucone przez brytyjską Izbę Gmin, wydaje mu się optymalne z punktu widzenia interesów obu stron.

"Są jednak pewne rzeczy, których się po prostu nie da zrobić, zwłaszcza dot. irlandzkiego backstopu. 27 się zgodziła, że nie porzucimy Irlandii, że będziemy wspierać Irlandię i że będziemy pomagać Irlandii osiągnąć to, by nie było żadnej twardej granicy" - podkreślił Timmermans.

Jak mówił, zabezpieczenie przed przywróceniem "twardej granicy" między Republiką Irlandii a Irlandią Płn. jest ważne z punktu widzenia utrzymania pokoju zagwarantowanego przez porozumienie wielkopiątkowe. "My jako Europa jesteśmy wspólnie odpowiedzialni, by nie powróciła tam przemoc i właśnie dlatego dla nas backstop jest taką częścią porozumienia, którego nie możemy wykreślić z umowy z rządem brytyjskim" - dodał Timmermans.

>>> Czytaj też: Gdyby usunięto przeszkody w handlu towarami, gospodarka UE zyskałaby 183 mld euro