Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek na spotkaniu z przywódcą Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, że wspólne rozmowy rosyjsko-turecko-irrańskie, które odbędą się w Soczi, mogą „nadać nowy impuls normalizacji sytuacji w Syrii”.

„Jestem przekonany, że zdołamy nadać nowy impuls normalizacji sytuacji w Syrii, zarówno w terenie, jak i w ramach zabiegów politycznych i dyplomatycznych w celu ustanowienia dialogu wewnątrzsyryjskiego” – powiedział Putin na początku rozmów z Erdoganem.

Szczyt prezydentów Rosji, Turcji i Iranu odbywa w czwartek w Soczi, a w kuluarach szczytu Putin przeprowadza rozmowy dwustronne z przywódcami obu krajów. Na spotkaniu z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim rosyjski lider oświadczył, że jest wdzięczny za "wkład, który wnosi Iran w uregulowanie problemu syryjskiego".

Rosyjsko-turecko-irańskie rozmowy o Syrii na szczeblu przywódców odbywają się po raz czwarty. Kreml zapowiadał, że chce na nich omówić dalsze wspólne kroki w celu normalizacji sytuacji w Syrii. Komentatorzy w Moskwie oceniają, że spornym tematem może okazać się sytuacja w prowincji Idlib, nadal kontrolowanej przez rebeliantów i dżihadystów syryjskich wywodzących się z Wolnej Armii Syryjskiej (FSA). Trudną kwestią w rozmowach z Turcją jest kwestia kurdyjskich ugrupowań zbrojnych na północnym wschodzie w Syrii. Tłem dla rosyjsko-turecko-irańskiego szczytu jest też zapowiedziane wycofanie się sił amerykańskich z Syrii.

>>> Czytaj też: Pompeo: Nie da się osiągnąć pokoju na Bliskim Wschodzie bez konfrontacji z Iranem. To po prostu niemożliwe