Według jego komunikatu, podczas spotkań Oettingera z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką, premierem Siarhiejem Rumasem, ministrem finansów Maksimem Jermałowiczem oraz wiceministrem spraw zagranicznych Olegiem Krawczenką dyskutowano o stanie stosunków UE z Białorusią.

Komisarz pozytywnie ocenił aktywne uczestnictwo Białorusi w Partnerstwie Wschodnim. W związku z tym rozmawiał o możliwości zorganizowania w Mińsku w ramach obchodów 10-lecia Partnerstwa Wschodniego imprezy na wysokim szczeblu - czytamy w komunikacie.

"Przyjąłem z uznaniem otwarty i konstruktywny dialog, jaki nawiązaliśmy dzisiaj z prezydentem Łukaszenką i członkami jego rządu. W ciągu ubiegłych trzech lat UE i Białoruś dokonały znacznego postępu w realizowaniu szeregu inicjatyw w stosunkach dwustronnych. Powinno to pomóc nam w dalszym umocnieniu współpracy Białorusi i UE w najbliższej przyszłości. Porozumienie o naszych Priorytetach Partnerstwa będzie ważnym kamieniem milowym na tej drodze" - oświadczył Oettinger po spotkaniu z białoruskim prezydentem.

Łukaszenka zaznaczył, że w ostatnim czasie wyraźnie wzrosło finansowe zaangażowanie UE w realizowane na Białorusi projekty. "Oczywiście są one korzystne dla obu stron. Idźmy dalej w tym kierunku" - powiedział.

Natomiast premier Rumas zwrócił uwagę, że wciąż brak porozumienia podstawowego Białorusi i UE, a tego rodzaju próżnia prawna jest niekorzystna dla obu stron. Poinformował jednocześnie o zbliżaniu się do końca prac nad umową wizową. (PAP)