Według komentatorów uchwalenie nowego prawa ma ułatwić porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi, z którymi Chiny od miesięcy toczą dotkliwy dla nich spór handlowy.

Prawo zastąpi obecne regulacje dotyczące działających w Chinach spółek joint venture oraz przedsiębiorstw należących w całości do kapitału zagranicznego (WOFE). Za przyjęciem ustawy głosowało w piątek w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie 2929 członków Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL). Ośmioro zagłosowało przeciw, a kolejnych ośmioro wstrzymało się od głosu.

Pekin liczy, że ustawa złagodzi obawy zagranicznego biznesu i sprawi, że do spowalniającej chińskiej gospodarki będą w dalszym ciągu napływać inwestycje. Nowe prawo zakazuje wymuszania transferów technologii i nielegalnych rządowych "ingerencji" w działalność zagranicznego biznesu – wynika z najnowszego opublikowanego projektu. Pełen tekst uchwalonej ustawy nie został jeszcze ogłoszony.

Jak pisze agencja Reutera, poprzednie projekty zakładały kary kryminalne dla urzędników łamiących przepisy, a w najnowszej znanej wersji, ogłoszonej w tym tygodniu przez państwowe media, klauzule te zostały dodatkowo zaostrzone. Wymuszanie transferu technologii i kradzież własności intelektualnej to jedne z głównych zarzutów administracji prezydenta USA Donalda Trumpa względem Pekinu.

"Dodanie sformułowań ustanawiających kary kryminalne za przekazywanie poufnych informacji zagranicznych firm wprowadza znacznie mocniejszy środek odstraszający od podrabiania i kradzieży własności intelektualnej. I stwarza nowe możliwości egzekwowania ochrony własności intelektualnej" - ocenił wiceprzewodniczący chińskiego oddziału Rady Biznesu USA-Chiny Jacob Parker, cytowany przez Reutera.

Zagraniczne grupy biznesowe oceniały projekt ustawy jako krok we właściwym kierunku, ale skarżyły się, że nie jest on wystarczająco szczegółowy. Amerykańska Izba Handlowa w Chinach przekazała w tym tygodniu, że "zasadniczo przyjmuje z zadowoleniem" nowe prawo, choć jest ono "wciąż dość ogólnikowe", a przy jego przygotowaniu nie przeprowadzono wystarczających konsultacji z przedsiębiorcami.

>>> Czytaj też: Tempo wzrostu produkcji przemysłowej Chin spadło do najniższego poziomu od 17 lat