USA nałożyły we wtorek na Wenezuelę kolejne sankcje w ramach - jak pisze Reuters - starań o odcięcie rządu dotychczasowego prezydenta Nicolasa Maduro od funduszy. Tym razem celem sankcji jest państwowe przedsiębiorstwo Minerven zajmujące się wydobyciem złota.

Sankcjami objęto także szefa tego przedsiębiorstwa Adriana Perdomo. Resort finansów USA podkreślił, że przedsiębiorstwo Minerven wspiera reżim Maduro, wkracza na ziemie rdzennej ludności, przyczynia się do wylesiania i zaostrzania innych problemów środowiskowych w Wenezueli.

Ogłoszone we wtorek sankcje zabraniają podmiotom USA wszelkich transakcji finansowych z tym przedsiębiorstwem i jego szefem. Aktywa Minerven w USA zostają zablokowane.

Przywódca wenezuelskiej opozycji Juan Guaido, który w styczniu ogłosił się tymczasowym prezydentem, kwestionując legalność reelekcji Maduro, stara się zapobiec sprzedaży złota, wskazując, że wpływy z tego tytułu wykorzystuje Maduro.

Wiele krajów, w tym USA i większość państw Unii Europejskiej, uznało Guaido za prawowitego prezydenta Wenezueli. Maduro zachowuje jednak poparcie Rosji i Chin, a także kontrolę nad instytucjami państwowymi i armią.

Reklama

az/ mc/