Kanada zakomunikowała w poniedziałek o nałożeniu sankcji na 43 wysokich funkcjonariuszy wenezuelskich w odpowiedzi na "szykany i represje, jakim są poddawani przez rząd Nicolasa Maduro członkowie ekipy opozycjonisty Juana Guaido", który proklamował się tymczasowym prezydentem.

Jak oświadczyła w komunikacie kanadyjska minister spraw zagranicznych Chrystia Freeland, sankcje dotyczą członków rządu Maduro oraz członków wenezuelskich władz regionalnych. Polegają na wydaniu instytucjom kanadyjskim zakazu utrzymywania stosunków finansowych z osobami objętymi sankcjami.

Są wśród nich: były dyrektor wenezuelskiej służby wywiadu (Sebin) Manuel Ricardo Cristopher Figuera i komisarz wywiadu Jose Rodriguez Mucura, a także jeden z dowódców policji wenezuelskiej Rafael Enrique Bastardo Mendoza.

Na liście objętych kanadyjskimi sankcjami jest również kilku gubernatorów wenezuelskich prowincji. Jak podano, "działali oni na szkodę mieszkańców powierzonych im prowincji".

Jest to już kolejna grupa członków wenezuelskich władz, w stosunku do których kanadyjski rząd zastosował sankcje finansowe. Poprzednio objęto nimi 70 osób.

Reklama