Gazprom Nieft, naftowa spółka rosyjskiego koncernu Gazprom, porozumiał się z brytyjsko-holenderskim koncernem Shell w sprawie stworzenia spółki, która zajmie się zagospodarowaniem złóż na Jamale, ocenianych na 250 mln ton ropy i 200 mld metrów sześciennych gazu.

Dziennik "Kommiersant" ocenia w piątek, że włączenie się Shella do projektów Gazprom Nieftu na Jamale "może być największą transakcją w rosyjskim sektorze naftowym od czasu wprowadzenia sankcji w 2014 roku".

Gazprom Nieft i Shell utworzą spółkę joint venture na bazie firmy Mierietojachanieftiegaz, która posiada licencje na złoża w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym. Odpowiednie dokumenty podpisano w czwartek podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu. Shell wykupi w ramach transakcji 50 proc. udziałów w kapitale statutowym spółki.

"Kommiersant" ocenia możliwe do eksploatacji zasoby na 250 mln ton ropy i 200 mld metrów sześciennych gazu, jednak łączne zasoby złóż, którymi może dysponować Mierietojachanieftiegaz przekraczają 1 mld ton ropy.

Kwoty transakcji nie ujawniono; ma być ona sfinalizowana na przełomie 2019 i 2020 roku.

>>> Czytaj też: Poprawa stosunków Londyn-Moskwa? Rzeczniczka May odpowiada Putinowi i stawia warunki