"Pakistańska armia zdecydowanie popiera Kaszmirczyków w ich walce do samego końca" - powiedział generał Bajwa po spotkaniu z najwyższymi dowódcami pakistańskich sił zbrojnych w Rawalpindi, na północy kraju.

"Jesteśmy gotowi i zrobimy, co możliwe, by wypełnić nasze zobowiązania w tym względzie" - dodał.

W poniedziałek na wniosek indyjskiego rządu prezydent tego kraju Ram Nath Kovind unieważnił artykuł 370 konstytucji, zapewniający tymczasowy specjalny status zamieszkanego w większości przez muzułmanów indyjskiego stanu Dżammu i Kaszmir. Krok ten oznacza formalne pełne zintegrowanie indyjskiego Kaszmiru z resztą państwa ponad 70 lat po tym, gdy jego ówczesny muzułmański władca wybrał podporządkowanie się suwerenności Indii, a nie Pakistanu.

Niektórzy przywódcy polityczni w Kaszmirze ostrzegali, że tak zasadnicza zmiana ustrojowa zostanie uznana przez kaszmirskich muzułmanów za akt wrogi i wywoła poważne trudności. Rząd centralny w ramach prewencji sprowadził na miejsce znaczne posiłki wojskowe i paramilitarne oraz zablokował połączenia telefoniczne i internetowe.

Specjalny status Kaszmiru dawał jego władzom daleko idące uprawnienia; jedynie w sprawach polityki zagranicznej i obrony całość kompetencji pozostawała w rękach rządu Indii. Znika teraz zakaz nabywania dóbr majątkowych przez osoby spoza stanu Dżammu i Kaszmir, które ponadto zostaną dopuszczone do pracy w lokalnej administracji publicznej i do studiowania na tamtejszych uczelniach na kierunkach zastrzeżonych do tej pory dla miejscowych.

Jednocześnie na miejsce stanu Dżammu i Kaszmir Indie utworzyły terytorium związkowe o tej samej nazwie z własnym organem przedstawicielskim oraz terytorium związkowe Ladakh bez takiego organu. Rzadko zaludniony Ladakh, gdzie buddystów i hinduistów jest razem więcej niż muzułmanów, zajmuje ponad połowę obszaru dotychczasowego stanu.

MSZ Pakistanu "zdecydowanie potępiło" zniesienie specjalnego statusu indyjskiego Kaszmiru. Jak zaznaczyło, "będąc stroną w tym międzynarodowym sporze, Pakistan sięgnie po wszystkie możliwe opcje, by przeciwstawić się tym nielegalnym krokom".

Podzielony Kaszmir od ponad 60 lat jest punktem zapalnym i był powodem konfliktów zbrojnych między Indiami i Pakistanem. W regionie działają ugrupowania zbrojne, które walczą o niepodległość regionu lub przyłączenie go do Pakistanu. Indie oskarżają Pakistan o sponsorowanie zbrojnych bojowników oraz ugrupowań separatystycznych w indyjskiej części Kaszmiru. Islamabad te oskarżenia odrzuca i utrzymuje, że udziela jedynie moralnego i dyplomatycznego wsparcia ruchowi separatystycznemu. (PAP)

ulb/ bjn/