Szwajcarski dziennik "Neue Zuercher Zeitung", komentując we wtorek wyniki polskich wyborów parlamentarnych, podkreśla wagę mandatu społecznego, jaki dostał PiS. Zastrzega jednak, że UE nie może ignorować łamania podstawowych wartości, gdyby do tego doszło.

"Partia rządząca PiS nie tylko wygrała wybory parlamentarne w niedzielę. Odniosła w nich triumf. Narodowi konserwatyści dostali jeszcze więcej głosów niż w 2015 r. Znacznie też zwiększyli dystans do największej partii opozycyjnej, Platformy Obywatelskiej i przez kolejne cztery lata mogą rządzić sami" - podsumowuje "NZZ", dodając, że wobec rekordowej frekwencji sukces ten jest jeszcze ważniejszy.

Przypomina, że od czasu demokratycznego przełomu w Polsce żadna partia nie zdobyła tylu głosów.

Reklama

Zwracając uwagę na słowa szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który powiedział, że jest jeszcze wiele do zrobienia, konserwatywny dziennik uznaje, że należy je zinterpretować jako groźbę.

"Dalsze prezenty pieniężne dla ludności są prawie niemożliwe. Zwłaszcza, że sytuacja gospodarcza się pogarsza. Uwaga (rządu) skupi się zatem prawdopodobnie na dalszym naginaniu zasad demokratycznych. PiS podkreślał podczas kampanii wyborczej, że chce dokończyć reformę sądownictwa, która już doprowadziła do dramatycznego osłabienia praworządności. Ponadto od dawna planowano, pod pozorem +repolonizacji+, wziąć na krótszą smycz niezależne media" - alarmuje "NZZ".

Przyznaje przy tym, że PiS ma mandat społeczny do podejmowania tych działań.

"Ale dla UE jest to problem. Nowa Komisja Europejska chce odprężenia w stosunkach z Polską i Węgrami. Jednak jeśli zaistnieje zagrożenie dla podstawowych wartości europejskich, takich jak praworządność i wolność mediów, Bruksela nie może chodzić na kompromisy" - stwierdza dziennik z Zurychu.

>>> Czytaj też: PiS bierze Sejm, opozycja - Senat. PKW podała oficjalne wyniki wyborów do parlamentu