Na Litwie refundowane leki będą bezpłatne dla osób powyżej 75. roku życia – postanowił w czwartek parlament w Wilnie. Z taką propozycją, wzorując się na doświadczeniach Polski, wystąpiła Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR).

"Przykład Polski był dla nas inspiracją do przygotowania odpowiedniej nowelizacji ustawy" - powiedziała PAP szefowa sejmowej frakcji AWPL-ZChR, posłanka Wanda Krawczonok.

"Mamy przykład Polski (…), cieszę się, że również nasi seniorzy doczekają takiego społecznego wsparcia" - powiedział przewodniczący najliczniejszej partii parlamentarnej, Związku Rolników i Zielonych, poseł Ramunas Karbauskis.

Zasada bezpłatnych leków refundowanych zacznie obowiązywać od 1 lipca 2020 roku i obejmie też osoby niepełnosprawne i o najniższych dochodach.

Za przyjęciem nowelizacji ustawy głosowało 97 posłów w 141-osobowym Sejmie; nikt nie był przeciwko. Od głosu wstrzymała się Ingrida Szimonyte, posłanka opozycyjnej partii konserwatywnej Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci. Szimonyte przytoczyła przykład Estonii, gdzie podobna reforma się nie powiodła.

Przed dwoma laty na Litwie wprowadzono świadczenia na dzieci na wzór programu 500+.

>>> Czytaj też: Mafia lekowa: Wśród zatrzymanych są właściciele sieci aptek, adwokaci, lekarz i informatyk