Niemcy chcą pogłębić więzi handlowe z Wielką Brytanią i kontynuować z nią ścisłą współpracę w sferze projektów dot. bezpieczeństwa i obrony po wyjściu z Unii Europejskiej - powiedziała w czwartek w Londynie minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer.

"Brexit nie jest końcem współpracy między Wielką Brytanią a Europą i nie jest końcem współpracy między Wielką Brytanią a Niemcami. Chcemy pogłębić naszą wymianę handlową i utrzymać ją jako swobodną wolną od ceł i ograniczeń" - powiedziała Kramp-Karrenbauer w przemówieniu wygłoszonym wieczorem na London School of Economics.

Podczas wizyty w Londynie niemiecka minister i szefowa rządzącej CDU spotkała się także ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Benem Wallace'em.

Reklama

Podkreśliła, że żałuje decyzji Wielkiej Brytanii o opuszczeniu UE, ale ją respektuje. Wskazywała też, na wspólne interesy, które łączą oba państwa. "Niemcy są, po USA, najważniejszym partnerem handlowym Wielkiej Brytanii. Tak musi pozostać i bez ochronnego parasola UE" - mówiła.

Kramp-Karrenbauer, która ma zastąpić Angelę Merkel w roli kanclerza, podkreślała, że docenia głos Wielkiej Brytanii w debatach na temat bezpieczeństwa, a bezpieczeństwo Europy jest niepodzielne i dlatego chce kontynuować projekty zbrojeniowe.

"Oznacza to, że Wielka Brytania nie zostanie kategorycznie wykluczona z programów unijnych i że znajdziemy rozsądną regułę trzeciego państwa" - mówiła niemiecka minister. Dodała, że po brexicie konieczne będzie znalezienie nowych forów dyskusji o bezpieczeństwie poza NATO tak, aby Niemcy i Wielka Brytania mogły owocnie rozmawiać o europejskim bezpieczeństwie. Jako przykład takiej formuły przywołała współdziałanie Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji w powstrzymywaniu Iranu przed wejściem w posiadanie broni jądrowej.

Zgodnie z ustaleniami, Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską 31 stycznia. Po jej wyjściu zacznie się 11-miesięczny okres przejściowy, podczas którego Londyn i Bruksela powinny uzgodnić nowe, dwustronne porozumienie handlowe.