W związku z epidemią koronawirusa odwołano także czerwcową Konferencję Ministerialną Światowej Organizacji Handlu (WTO) - przekazał pierwszy wicepremier oraz minister finansów Kazachstanu Alichan Smaiłow.

Kazachstan graniczy z Chinami, gdzie koronawirus pojawił się w grudniu ub.r. i gdzie odnotowano największą do tej pory liczbę osób zakażonych koronawirusem i ofiar śmiertelnych Covid-19.

Jak dotąd władze Kazachstanu nie zgłosiły u siebie żadnych przypadków koronawirusa, ale przekazały, że wystąpienie tej choroby wydaje się bliskie - podaje Reuters.

Tokajew poinformował, że rząd zapewni obywatelom stałe zaopatrzenie w żywność i inne niezbędne artykuły, i wezwał urzędników do zminimalizowania wpływu epidemii na małe i średnie przedsiębiorstwa.

12. Konferencja Ministerialna WTO miała odbyć się w dniach 8-11 czerwca w stolicy Kazachstanu, Nur-Sułtanie.

Konferencja Ministerialna zwykle zbiera się co dwa lata i jest najwyższym organem decyzyjnym WTO. Skupia wszystkie kraje członkowskie i związki celne. Konferencja Ministerialna może podejmować decyzje we wszystkich sprawach wynikających z wielostronnych umów handlowych.

Koronawirus, który od końca ub.r. rozprzestrzenił się już na ponad 110 krajów, zabił na świecie ponad 4,6 tys. osób; zakażonych jest ponad 126 tysięcy. Największe ogniska epidemii znajdują się w Chinach, a także we Włoszech, w Iranie i Korei Południowej. W Chinach kontynentalnych odnotowano ponad 80,7 tys. zakażonych i ponad 3100 zgonów, we Włoszech odpowiednio ponad 12,4 tys. i 827, w Iranie - 9 tys. i ponad 350, w Korei Płd. ponad 7,7 tys. i 61.(PAP)