110-stronnicowy pakiet zapewnia także większą pomoc dla bezrobotnych oraz trzy miesiące bezpłatnego urlopu w przypadku konieczności poddania się kwarantannie.

Celem ustawy jest "zapewnienie bezpośredniej pomocy Amerykanom cierpiącym fizycznie, finansowo i emocjonalnie z powodu pandemii koronawirusa" - pisze agencja Associated Press.

Ustawa ma poparcie zarówno Partii Republikańskiej, jak i Partii Demokratycznej. Opowiedziało się za nią 363 kongresmenów, przeciw było 40.

Do jej przegłosowania doszło po kilku dniach negocjacji między szefową Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i ministra finansów Stevena Mnuchina.

Swoje poparcie dla pakietu zapewnił prezydent Donald Trump. Senat głosować będzie nad ustawą prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

Do jej przyjęcia doszło kilka godzin po ogłoszeniu przez prezydenta stanu nadzwyczajnego w USA w związku z epidemią koronawirusa, co pozwoli na przekazanie władzom stanowym 50 mld USD z funduszy federalnych na walkę z Covid-19.

Trump zapowiedział też wprowadzenie regulacji, które umożliwią zwiększenie liczby łóżek szpitalnych. Wezwał władze stanowe do tworzenia specjalnych ośrodków kryzysowych, a szpitale o wdrożenie planów awaryjnych.

Zapowiedział, że Stany Zjednoczone uzupełnią również strategiczne rezerwy ropy, która będzie skupowana w okresie, w którym spadły znacząco jej ceny w związku z pandemią kronawirusa. Prezydent nie wykluczył również pomocy państwowej dla branży lotniczej, która najbardziej ucierpiała w związku z Covid-19.

>>> Czytaj też: Pandemia koronawirusa. To nie jest kryzys, jaki znamy