„Zakładając, że rozprzestrzenianie się koronawirusa uda się opanować w ciągu pierwszego półrocza, przewidujemy spadek gospodarczy na poziomie co najmniej 7,3 proc. Te prognozy oczywiście ulegną zmianie, jeżeli do lata sytuacja nie ustabilizuje się” - oświadczył na konferencji prasowej minister. Dodał, że nie wyklucza dwucyfrowego spadku litewskiego PKB.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy w ubiegłym tygodniu zapowiedział, że gospodarka Litwy w 2020 roku skurczy się o 8,1 proc.

Szapoka powiedział, że wielkość spadku PKB zależy nie tylko od opanowania pandemii, ale też od sytuacji na rynkach, gdzie trafiają litewskie towary i usługi. „Innymi słowy, naprawdę wszyscy jedziemy na jednym wózku” - podkreślił minister.

Na początku marca resort finansów prognozował, że w przypadku opanowania koronawirusa w ciągu pierwszego półrocza, PKB Litwy skurczy się do 2,8 proc., a w przyszłym roku wzrost sięgnie 5,4 proc.

„Prognozy ekonomiczne nie są obiecujące. (…) Całkowicie znikły bardzo optymistyczne oczekiwania biznesowe i konsumenckie, jakie notowaliśmy w ciągu ostatnich kilku lat” - podkreślił Szapoka.

Minister przypomniał, że na łagodzenie skutków epidemii koronawirusa w międzynarodowych instytucjach finansowych Litwa już zaciągnęła pożyczki o łącznej wysokości 1,5 mld euro.

W najbliższym czasie „udamy się na rynki obligacji oraz będziemy zaciągać pożyczki na aukcjach krajowych” - dodał.

Prognozuje się, że w tym roku konsumpcja gospodarstw domowych kraju zmniejszy się o 3,7 proc., a wydatki sektora państwowego zwiększą się o 1,3 proc.

Zakłada się, że litewski eksport w tym roku zmniejszy się o 15 proc., a import o 10,3 proc. W przyszłym roku spadek eksportu i importu odpowiednio wyniesie 13,7 proc. i 9 proc.

Średnioroczna inflacja na Litwie powinna wynieść w tym roku 1 proc., a w przyszłym – 2 proc.

Resort finansów prognozuje też, że liczba osób pracujących w tym roku zmniejszy się o 4,5 proc., a poziom bezrobocia wzrośnie do 10,5 proc. W przyszłym roku te wskaźniki odpowiednio mają wynosić 2,3 proc. i 3,3 proc.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)