Resort poinformował, że burmistrzowie Siirtu, Igdiru i trzech innych kurdyjskich miasteczek na wschodzie Turcji znajdują się w areszcie policyjnym.

Urzędnicy zostali aresztowani w swoich domach, usunięci z urzędu i zastąpieni przez administratorów wyznaczonych przez rząd - przekazała agencja Anatolia.

Od kilku lat, jak zauważa AFP, HDP jest celem surowych represji. Selahattin Demirtas, były wiceprzewodniczący partii i rywal w wyborach prezydenckich przywódcy Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, przebywa w więzieniu od 2016 roku.

Po zeszłorocznych wyborach samorządowych władze tureckie aresztowały lub wymieniły dziesiątki burmistrzów wybranych z list HDP w południowo-wschodniej Turcji. Według samej partii rząd zastąpił burmistrzów 45 miast, a 21 z nich zostało uwięzionych pod zarzutami terroryzmu.

Władze twierdzą, że HDP jest powiązana z separatystyczną PKK, uważaną zarówno przez Ankarę, jak i jej zachodnich sojuszników, m.in. USA czy Unię Europejską, za organizację terrorystyczną. PKK od roku 1984 prowadzi krwawe powstanie przeciwko władzom centralnym w Ankarze.

HDP odrzuca jednak te oskarżenia i utrzymuje, że prześladowania wynikają z zaciekłego sprzeciwu partii wobec Erdogana. Aresztując pięciu burmistrzów w piątek, „(rząd) ponownie wykazał wrogość wobec ludzi i ich woli” - skomentowała HDP aresztowania na Twitterze.

Organizacja praw człowieka Human Rights Watch skrytykowała tureckie represje wobec burmistrzów, twierdząc, że stanowi to naruszenie praw wyborców - zwraca uwagę Associated Press. (PAP)

baj/ kar/