Spółki na Ukrainie powstają z reguły poprzez wpis do państwowego rejestru.
Przedsiębiorcy mają do dyspozycji spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę z dodatkową odpowiedzialnością, pełną spółkę, spółkę komandytową oraz publiczną i prywatną spółkę akcyjną.
– Wymogi co do kapitału zakładowego dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zostały zredukowane do mniej niż 100 euro, co umożliwia dosłownie każdemu przedsiębiorcy korzystanie z dobrodziejstwa tzw. zasłony korporacyjnej na ukraińskim rynku bez konieczności angażowania zbyt wielkiego kapitału – tłumaczy Laurenti Kiszczuk, partner zarządzający Kancelarią e|n|w|c w Kijowie.
Zagraniczne osoby prawne i fizyczne mogą pod takimi samymi warunkami jak Ukraińcy zakładać przedsiębiorstwa, mieć udziały w spółkach i w nich się zatrudniać, każdorazowo jednak potrzebują pozwolenia na pracę.
Reklama

Równe prawo

Nabycie lub długotrwały, przekraczający trzy lata, najem lub dzierżawa gruntów czy budynków wymaga notarialnego poświadczenia umowy i jej państwowej rejestracji, jak również państwowej rejestracji prawa własności na nieruchomości.
Co ciekawe, pozycja prawna Ukraińców i cudzoziemców w odniesieniu do nieruchomości jest praktycznie zrównana. Obcokrajowiec nie może tylko posiadać gruntów poza obszarami zasiedlonymi, choć występują wyjątki oraz powierzchni rolnych.
Na Ukrainie nie występuje odrębny podatek od nieruchomości. Przy sprzedaży niezabudowanych nieruchomości nie płaci się też podatku obrotowego. Podatek gruntowy wynosi rocznie 1 proc. wartości nieruchomości. W przypadku sprzedaży nieruchomości jak również przy płatnościach czynszu najmu ściągany jest podatek obrotowy w wysokości 20 proc.

Formalizm prawa pracy

Stosunki pracy są na Ukrainie niezwykle sformalizowane. Każdy pracownik musi dysponować tak zwaną książką pracy, w której – obok innych danych ujmowane są wszystkie dotychczasowe stosunki pracy i przyczyny ich zakończenia.
Umowy o pracę mogą być zawierane na czas określony, nieokreślony lub na czas wykonania określonej pracy. Okres próbny dla pracowników wynosić może maksymalnie 1 miesiąc.
Bardzo wiele procedur zakładowych, jak zatrudnienie, zwolnienie pracownika, wniosek urlopowy, wymaga pisemnych zarządzeń kierownictwa firmy.
Zwolnienie przez pracodawcę jest dopuszczalne tylko przy zaistnieniu określonych okoliczności, jak zmiana warunków pracy, zgodne z planem zmniejszenie zatrudnienia, brak predyspozycji pracownika, powtarzające się naruszanie obowiązków pracowniczych, w szczególności nieusprawiedliwione niestawiennictwo w pracy lub stawienie się w pracy w stanie nietrzeźwym albo kradzież.
Czas pracy wynosi 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo.
Nadgodziny wynagradzane są dodatkiem w wysokości 100 proc. podstawowej płacy. Nie mogą przekraczać 4 godzin w ciągu dwóch dni pracy i 120 godzin w ciągu roku. Pracownik ma prawo do 24 dni kalendarzowych urlopu w roku.
Płaca minimalna jest określona ustawowo i wynosi około 80 euro brutto miesięcznie. Średnia płaca, w zależności od regionu, to od 170 do 285 euro.

Skomplikowane podatki

Wszelka aktywność w formie osób prawnych podlega podatkowi w wysokości 25 proc. Dla pozostałych przedsiębiorców obowiązuje uproszczony system i niskie stawki w wysokości 10, względnie 6 proc.
Obywatele Ukrainy i zrównani z nimi obcokrajowcy podlegają stawce podatku dochodowego w wysokości 15 proc. W przypadku nieuprzywilejowanych obcokrajowców, czyli przede wszystkich takich, którzy zbyt krótko przebywają na terytorium kraju, stawka podatkowa wynosi 30 proc. Podatek obrotowy wynosi 20 proc.
Dochody kapitałowe osób prawnych opodatkowuje się według stawki podatkowej od osób prawnych, a w pozostałych przypadkach według stawki podatku dochodowego. Podatki od działalności gospodarczej są pobierane przez gminy. Ich wysokość uzależniona jest od liczby pracowników przedsiębiorstwa. Obecnie stawka podatkowa wynosi około 0,17 euro od pracownika.
– Nowe możliwości biznesowe pojawią się wraz z wprowadzeniem proponowanej liberalizacji rynku nieruchomości, a ustawa o podatku liniowym ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej większości przedsiębiorców borykających się ze skomplikowanym ukraińskim systemem podatkowym – mówi dr Kiszczuk.
Tekst powstał na podstawie raportu „Doing Business in...” przygotowanego przez austriacką kancelarię e|n|w|c