W oczekiwaniu na wystąpienie szefa Fed Bena Bernanke, na rynku SPW utrzymuje się stabilizacja. Wśród inwestorów nie ma jednomyślności. Część sądzi, że Bernanke przedstawi jedynie stopniowe działania, co może rozczarować tych graczy, którzy oczekują zdecydowanych kroków, w postaci na przykład kolejnego programu skupu obligacji (QE3).

Wciąż też rynek SPW uważnie śledzi wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP), zastanawiając się, czy Rada zdecyduje się obniżyć stopy procentowe i kiedy ewentualnie mogłoby to nastąpić. Wczoraj w jastrzębim tonie wypowiadali się prezes NBP Marek Belka oraz członek Rady Andrzej Bratkowski. Prezes NBP powiedział, że choć obecnie jest za wcześnie, by ogłosić zasadniczą zmianę w polityce pieniężnej, to "zapał" do podnoszenia stóp jest znacznie niższy niż w pierwszej połowie roku. Jest jednak zbyt wcześnie, by zastanawiać się na początkiem cyklu obniżek kosztów kredytu. Z kolei Andrzej Bratkowski powiedział w wywiadzie dla Reutera, że na globalnych rynkach panuje duża niepewność, a tempo wzrostu polskiej gospodarki może nieco spaść, więc do końca pierwszego kwartału 2012 roku stopy mogą pozostać bez zmian. Skala spowolnienia nie daje jednak powodów, by sygnalizować możliwość obniżek stóp.

Dzisiaj natomiast głos w sprawie dalszej polityki monetarnej zabrała Zyta Gilowska (RPP). Podobnie jak jej dwaj przedmówcy Gilowska zwróciła uwagę, że obecnie nie ma powodów, aby Rada podejmowała decyzje o podwyżce stóp procentowych, a oczekiwania rynku dotyczące luzowania polityki monetarnej są przedwczesne. W ocenie Gilowskiej „(…) warto mieć na uwadze fakt, że sytuacja jest niesłychanie dynamiczna. Mamy do czynienia ze światowym kryzysem gospodarczym i czynnikami o charakterze globalnym”. Niemniej członkini RPP wyraziła nadzieje, iż „(…)nastąpi ustabilizowanie nastrojów rynkowych i nie będzie potrzeby podejmowania żadnych nagłych lub zaskakujących działań.”

Źródło nieznane

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.