Lewandowski był pytany przez dziennikarzy o pojawiające się w mediach informacje na temat zamiaru obniżenia ratingu Polsce przez agencję Moody's.

"Polska, tak jak inne kraje, które są poza strefą euro, musi być niezwykle wrażliwa na ocenę zewnętrzną, nie tylko realnej gospodarki, ale również stanu finansów publicznych. Takie sygnały, jak ten, o którym rozmawia się w Polsce, czyli różne pogróżki agencji ratingowych, trzeba brać pod uwagę. Dlatego uważam, że Polsce opłaca się być kategorycznym zwolennikiem dyscypliny budżetowej, zdrowych finansów publicznych" - powiedział Lewandowski.

>>> Czytaj też: Polski rating zagrożony. Moody's uderzył w złotówkę

"Nie ma perspektywy jedno-, dwu- czy trzyletniej wstąpienia do strefy euro - musimy poczekać na jej remont kapitalny i uporządkowanie spraw u siebie - i tym bardziej ten parasol ochronny trzeba budować na zasadzie nie współodpowiedzialności Niemców czy Holendrów za polski dług publiczny, tylko własnej odpowiedzialności" - dodał komisarz.

>>> Czytaj też: Dług publiczny w 2010 r. wyniósł 54,9 proc. PKB

Janusz Lewandowski, komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu, wcześniej przewodniczący komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego, w latach 1990 – 1993 minister przekształceń własnościowych Fot. Komisja Europejska / Forsal.pl / European Parliament