Analitycy Economist Intelligence Unit od ponad 30 lat badają koszty życia w najważniejszych miastach świata. W tym roku w pierwszej dziesiątce najdroższych metropolii zaszły istotne zmiany.

>>> Zobacz też: Ranking najdroższych miast na świecie, czyli gdzie nie jechać na wakacje

Cena bezpiecznej przystani

W najnowszym rankingu podium okupują miasta z dwóch państw - Szwajcarii i Japonii. „Pierwszy raz od co najmniej dwóch dziesięcioleci uwzględniania w raporcie Worldwide Cost of Living, na czele rankingu najdroższych miast znalazł się Zurych” – czytamy w podsumowaniu badania. Szwajcarskie miasto awansowało o cztery pozycje i zepchnęło na drugą miejsce Tokio. Na trzecim miejscu ex aequo uplasowały się Osaka i Genewa.

Dlaczego koszty życia w japońskich i szwajcarskich metropoliach są tak wysokie? „Zarówno Japonia, jak i Szwajcaria w ostatnich kilku latach doświadczały silnych zmian kursów walutowych, co sprawiło, że stały się relatywnie drogimi państwami. W zeszłym roku było to szczególnie widoczne w Szwajcarii, gdy inwestorzy szukający bezpiecznej waluty poza niepewną strefą euro, masowo inwestowali we franka” – czytamy w raporcie.

Reklama

>>> Polecamy: Najbogatsze kraje świata: Szwajcaria (GALERIA)

Z drugiej strony w miejscowej walucie sytuacja nie wygląda już tak źle. Dzięki tańszym towarom z eksportu i stabilnej gospodarce inflacja w Szwajcarii i Japonii utrzymuje się na niskim poziomie.

Drogi zachód Europy

Na piątym miejscu rankingu znalazło się norweskie Oslo. W strefie euro najdroższym miastem jest natomiast stolica Francji a drugim niemiecki Frankfurt. Pierwszą dziesiątkę najdroższych miast świata uzupełniają dwa największe miasta Australii: Sydney i Melbourne oraz Singapur.

„Miasta regionu Azji i Pacyfiku (razem z Oceanią) stanowią obecnie połowę pierwszej dziesiątki najdroższych metropolii. Należy jednak zauważyć, że w Europie Zachodniej leży 24, a w Azji zaledwie 14 spośród pierwszych 50 miast" - czytamy w raporcie.

Tanie południe Azji

Azjatyckie miasta znacznie liczniej pojawiają się wśród metropolii o najniższych kosztach życia. Wśród dziesięciu najtańszych spośród uwzględnionych w rankingu miast tylko Algier i Panama City leżą poza największym kontynentem świata.

W grupie miast o najniższych kosztach życia znajdziemy natomiast dwie indyjskie metropolie – Bombaj i Delhi, nepalskie Katmandu i stolicę Bangladeszu Dakkę. Po dodaniu do tego miasta o najniższych kosztach życia na świecie – pakistańskiego Karaczi należy dojść do wniosku, że najtaniej żyje się w miastach na Subkontynencie Indyjskim.

>>> Zobacz też: Oto najdroższe i najtańsze miasta na świecie

Metodologia badania

Na potrzeby rankingu zanalizowano ceny 160 produktów i usług w 131 miastach. Badano m.in. ceny żywności, wynajmu mieszkania, transportu, edukacji i rozrywki. Zebrane ceny przeliczano następnie na dolary. Na potrzeby rankingu za punkt odniesienia uznano Nowy Jork, któremu przypisano wartość wskaźnika na poziomie 100.

Ranking miast gdzie życie jest najdroższe - cz.2 / Forsal.pl
Ranking miast w których życie jest najdroższe - ceny wybranych produktów / Forsal.pl