"Sądzę, że mamy przeważające szanse, a więc ponad 50 procent, na to, że najgorsze jest już poza nami" - powiedział Schaeuble.

"Jeszcze nie minęliśmy kulminacji. Jeszcze nie wszystko osiągnięto. Sądzę jednak, że najgorsze może być poza nami" - dodał.

Zapytany, czy najgorsza faza kryzysu już minęła, Baroin odparł: "Dla mnie odpowiedź brzmi +tak+". Według niego apogeum trudności przypadło na sierpień ubiegłego roku, gdy z powodu braku zaufania obniżyły się inwestycje.

Na pytanie o to, czy będzie potrzebny trzeci pakiet pomocowy dla Grecji, Schaeuble odpowiedział: "Być może". Przypomniał, że zgodnie z zasadami Międzynarodowego Funduszu Walutowego program wsparcia finansowego może obowiązywać tylko przez trzy lub cztery lata. Jednak w analizie możliwości przywrócenia Grecji wiarygodności kredytowej Grecji mowa jest o roku 2020 - zaznaczył niemiecki minister.

Francois Baroin, francuski minister finansów przemawia podczas szczytu G20 w Paryżu, 15.10.2011, fot. Chris Ratcliffe/Bloomberg / Bloomberg / Chris Ratcliffe