Uczestnicy EKF mieli świadomość, że Polska jest w relatywnie dobrej sytuacji, nasza gospodarcza łamigłówka jest prostsza niż ta, z którą muszą zmagać się dziś Grecy, Hiszpanie, Włosi czy Portugalczycy. Ale podczas EKF dominowało przekonanie, że stanowimy naczynia połączone, dlatego należy szukać paneuropejskich rozwiązań, nie tylko w kwestii sanacji finansów poszczególnych krajów czy systemu bankowego, ale także wspólnego poszukiwania dźwigni wzrostu dla całego kontynentu (np. wykorzystania gazu łupkowego jako szansy na wzrost konkurencyjności i większe bezpieczeństwo energetyczne Unii).
Wiodącym tematem tegorocznego Kongresu były sposoby przezwyciężenia kryzysu zaufania, który od trzech lat pogrąża Unię Europejską. Zaufanie jest naturalnym spoiwem w nowoczesnym obrocie gospodarczym, jego deficyt dotyka wszystkich. Rynki kapitałowe uginają się pod ciężarem strachu i chaosu (uczestnicy Kongresu przyznawali, że rynek międzybankowy praktycznie dziś nie istnieje), a firmy wstrzymują poważne inwestycje. Wzajemna podejrzliwość zatacza coraz szersze kręgi – jedna z rekomendacji EKF dotyczyła kwestii zapytań komorniczych. Okazuje się, że z roku na roku liczba zapytań kierowanych do banków podwaja się; dla ich obsługi w bankach musiano zatrudnić blisko tysiąc dodatkowych osób...
Największą wartością i dorobkiem EKF są praktyczne rekomendacje, których realizacja pozwoliłaby wyeliminować czy osłabić największe bolączki polskiej i unijnej gospodarki. Jak sfinansować energetykę atomową? Wzmocnić kapitałowo polskie spółki energetyczne poprzez dalsze fuzje i przejęcia, a jednocześnie szukać środków poza krajem. Skąd wziąć pieniądze na poszukiwania gazu łupkowego? Uruchomić martwe aktywa Skarbu Państwa, tworząc fundusze gwarancyjne dla potencjalnych inwestorów, namawiając dodatkowo do inwestycji w fundusze private equity, a przede wszystkim przekonać UE, że łupki to projekt ważny dla całej Unii. W jaki sposób wzmocnić sektor bankowy? Konsolidować go na poziomie paneuropejskim. To wybrane przykłady dylematów i proponowanych na Kongresie rozwiązań.
Reklama
Rekomendacje trafią teraz na biurka ministrów, polityków, dziennikarzy, szefów organizacji gospodarczych, unijnych komisarzy. Przez najbliższy rok Gdańska Akademia Bankowa – organizator Kongresu – będzie z nich rozliczać decydentów.