Forsal logo

"Egzorcysta" - ukazał się pierwszy numer nowego miesięcznika

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
10 września 2012, 15:44
Ksiądz
Ksiądz/ShutterStock
Uświadomieniu zagrożeń, jakie niosą ze sobą magia, okultyzm, satanizm i ezoteryzm, poświęcony jest nowy miesięcznik "Egzorcysta" - mówił w poniedziałek w Warszawie podczas prezentacji pierwszego numeru periodyku jego wydawca.

Piotr Wojcieszek, prezes Polskiego Wydawnictwa Encyklopedycznego, wydawca miesięcznika, powiedział, że "Egzorcysta" jest skierowany do tych, którzy przeżywają swoją wiarę, swoją obecność w Kościele, jak również do tych, którzy są z boku, poza Kościołem.

Jak mówił, głównym zadaniem miesięcznika jest przestrzeganie przed zagrożeniami ze strony fałszywych religii, a także zachęcanie do namysłu nad rzeczywistością. Według niego "trzy miliony Polaków korzysta z usług wróżek i gabinetów ezoterycznych, a Polacy wydali w 2010 r. około 2 mld zł na usługi ezoteryczne". Jego zdaniem większość dzieci wprowadzana jest "w świat magii" bez świadomości u ich rodziców, jakie zagrożenia się z tym wiążą. Czytelnicy znajdą w miesięczniku nie tylko informacje o tego typu zagrożeniach, ale i porady, jak się przed nimi ustrzec.

W skład rady programowej miesięcznika wchodzą m.in. egzorcysta Archidiecezji Warszawskiej ks. Andrzej Grefkowicz i członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów Aleksander Posacki.

"Relatywizm w kulturze, w postrzeganiu dobra i zła, jak i ekspansja fałszywych duchowności - okultyzmu, sekt, satanizmu, pseudopsychologii to podstawowe przyczyny współczesnego zniewolenia, opętania przez złe duchy" - podkreślił o. Posacki, dodając, że tym m.in. spowodowany jest wzrost liczby egzorcystów w ostatnich latach; w ciągu 15 lat w Polsce liczba egzorcystów wzrosła z czterech do 120.

Problem ten - jak zaznaczył o. Posacki - jest problemem ogólnoeuropejskim, choć w różnych krajach jest różna na to reakcja, i różna liczba egzorcystów; najwięcej jest ich we Włoszech.

Ks. Andrzej Grefkowicz wyjaśnił, że "egzorcyzm jest jedną z form liturgii Kościoła". Dodał, że dokument "Rytuał egzorcyzmu" został podpisany przez papieża Jana Pawła II w 1999 roku. Zawiera on - jak powiedział k. Grefkowicz - formułę modlitw, teksty biblijne, a także same formuły egzorcyzmów. Dodał, że egzorcyzmy może odprawiać w Kościele katolickim tylko kapłan, który został delegowany przez biskupa do tego rodzaju posługi.

Jak poinformował ks. Grefkowicz, miesięcznie około 40 osób otrzymuje pomoc od egzorcysty Archidiecezji Warszawskiej. "To, co widzimy na filmach o egzorcyzmach, nie odbiega bardzo od rzeczywistości" - zaznaczył. Dodał, że częściej proszą o pomoc kobiety, ale to nie znaczy, że mężczyźni rzadziej padają ofiarą opętania.


Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Tematy: media
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj