Dzięki osiągniętemu w nocy porozumieniu Cypr stanie się piątym krajem strefy euro, który zmuszony był prosić o wsparcie finansowe. Zgodnie z osiągniętym w nocy porozumieniem, Bruksela pożyczy rządowi w Nikozji niezbędne 10 miliardów euro, dzięki czemu Cypr uniknie bankructwa.

Grecka tragedia

Jako pierwsza po pomoc w kwietniu 2010 roku zgłosiła się Grecja, która z racji rosnących rentowności swoich obligacji nie była w stanie dłużej pozyskiwać środków na rynkach finansowych. W maju 2010 roku doszło do porozumienia Międzynarodowego Funduszu Walutowego i krajów strefy euro, w wyniku którego Ateny miały otrzymać pożyczkę w wysokości 110 mld euro, wypłacaną w kolejnych transzach do lipca 2013 roku. W zamian za pomoc finansową Grecja zobowiązała się wprowadzić programy oszczędnościowe, sprzedać szereg państwowych aktywów, a także przeprowadzić reformy strukturalne potrzebne do przywrócenia krajowi międzynarodowej konkurencyjności. Pierwotnie zakładano, że Grecja będzie w stanie wrócić na rynki finansowe już w 2012 roku, lecz plan ten szybko okazał się nierealny.

Jedynym krajem eurostrefy, który wyłamał się z umowy była Słowacja, która odmówiła ponoszenia kosztów finansowania bogatszego od siebie państwa. Decyzja słowackiego parlamentu oburzyła Komisję Europejską - jej przedstawiciele stwierdzili, że jest to “pogwałcenie solidarności z Grecją i całą strefą euro”.

Reklama

Wkrótce okazało się, że pierwotna kwota jest niewystarczająca, w związku z czym w październiku 2011 roku postanowiono uruchomić drugi pakiet ratunkowy dla Grecji o wartości 130 mld euro, mający zapewnić jej finansowanie do 2014 roku i dłużej. Umowa zakładała także, że prywatne instytucje posiadające greckie obligacje poniosą stratę w wysokości 53,5 proc. ich wartości nominalnej, a także zgodzą się na obniżenie oprocentowania posiadanych papierów wartościowych.

>>> Polecamy: Młodzi z południa Europy migrują za pracą do Polski

Efekty wdrażania reform przez Grecję oceniane są przez tzw. trojkę (MFW, KE, EBC), która kilkakrotnie wstrzymywała wypłacanie środków finansowych, w związku z czym Grecja nie otrzymywała w rzeczywistości całkowitych kwot założonych w pierwotnych planach.

Do dziś, w ramach pierwszego i drugiego pakietu ratunkowego, a także poprzez umorzenia długu, Grecja uzyskała łączną pomoc w wysokości ponad 190 mld euro.

Irlandzkie banki

Po tym, jak rząd w Dublinie zdecydował się ratować przed upadkiem znajdujące się w kłopotach banki, deficyt budżetowy Irlandii wzrósł do ponad 32 proc. PKB. W efekcie Irlandia zmuszona była poprosić w listopadzie 2010 roku o pomoc finansową. W zamian za obietnicę restrukturyzacji systemu bankowego, przeprowadzenia reform sprzyjających wzrostowi oraz redukcję deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB do 2015 roku, postanowiono wesprzeć Dublin kwotą 85 mld euro, z czego 17,5 mld miało pochodzić z irlandzkich rezerw Skarbu Państwa i Krajowego Funduszu Rezerw Emerytalnych. Z całkowitej kwoty 35 mld euro przeznaczono na dokapitalizowanie banków, a pozostałe 50 mld euro trafić miało do budżetu. Jak podaje Komisja Europejska, do końca 2012 roku Irlandii wypłacono 58 mld euro - w kwocie tej zawierają się środki z MFW, funduszy UE (EFSF, EFSM), a także pożyczki bilateralne udzielone przez Wielką Brytanię, Danię i Szwecję.

Iberyjski kryzys

Portugalia zgłosiła się po pomoc finansową 7 kwietnia 2011 roku. Rada UE zatwierdziła decyzję o pakiecie finansowym w maju tego samego roku. W myśl porozumienia program pomocowy opiewa na kwotę 78 mld euro wypłacanych w transzach w latach 2011-2014. Podobnie jak w przypadku innych państw, wypłaty uzależnione są od ocen postępów we wdrażaniu programu dostosowawczego. Z całkowitej kwoty aż 52 mld euro ma pochodzić od UE (z funduszy EFSM i EFSF), zaś pozostała część stanowi wkład MFW. Do lutego 2013 roku Portugalia otrzymała łącznie ok. 62 mld euro.

Kolejnym krajem zmuszonym poprosić o unijną pomoc była Hiszpania. Na dokapitalizowanie banków Madrytowi przyznano 100 mld euro, z których wykorzystano już ok. 40 mld - pieniądze trafiły do czterech z pięciu największych banków w kraju - Bankii, Catalunya Banc, NCG Banco oraz Banco de Valencia.

Po zatwierdzeniu planu ratunkowego dla Cypru ten wyspiarski kraj stanie się piątym członkiem strefy euro, który sięgnie po międzynarodową pomoc. W zamian za restrukturyzację banków Nikozja otrzyma 10 mld euro.

>>> Czytaj więcej: Cypr uniknie bankructwa - jest porozumienie na szczycie

>>> Cypryjscy bogacze stracą 30 procent swoich oszczędności