Tematem rozmów jest współpraca gospodarczo-inwestycyjna między naszymi krajami, reformy podejmowane przez Madryt, przyszłość Unii Europejskiej oraz sprawy energetyczne i klimatyczne.

Hiszpania poparła unijny pakiet klimatyczno-energetyczny i pułapy redukcji emisji gazów cieplarnianych. Obecnie w Unii Europejskiej toczy się dyskusja nad celami klimatycznymi na 2030 rok. Dla nas najważniejsze jest w tej chwili pozyskanie sojuszników dla zmian na rynku handlu emisjami CO2. Na początku lipca Parlament Europejski opowiedział się za interwencją na tym rynku, co ma doprowadzić do podniesienia cen na pozwolenia na emisję dwutlenku węgla. Jest to niekorzystne dla naszej gospodarki, która w większości oparta jest na węglu. Droższe opłaty za emisję uderzą w naszą energetykę i przemysł, sprawiając, że stanie się on mniej konkurencyjny.

>>> Więcej o pakiecie klimatycznym czytaj w raporcie Forsal.pl

Podczas konsultacji omawiana ma być sprawa bezrobocia wśród ludzi młodych oraz kwestie unii bankowej. Sprawę zatrudnienia młodych omawiano na niedawnym szczycie Unii Europejskiej. Ustalono wówczas, że niewykorzystane na walkę z bezrobociem wśród młodych pieniądze będzie można przenosić z roku na rok. W latach 2014-15 Polska ma otrzymać około dwóch miliardów złotych na ten cel oraz dodatkowe środki w 2016 roku.

Reklama

>>> Czytaj również: Bezrobocie w UE: Im większe cięcia, tym mniej pracy

Jeśli chodzi o unię bankową, to będzie omawiany jej kolejny element - europejski system likwidacji banków z problemami finansowymi. W ubiegłym tygodniu projekt przepisów przedstawiła Komisja Europejska. Ponieważ sprawa jest delikatna, może wywołać opory w państwach członkowskich. Unia bankowa jest tworzona dla krajów strefy euro, ale mogą do niej przystąpić także państwa spoza eurolandu. Polska jeszcze nie podjęła decyzji.

Tematami rozmów będą też stosunki między innymi z Syrią, Afryką Północną i Kubą. Konsultacje odbędą się odbywały pod przewodnictwem premierów Donalda Tuska i Mariano Rajoya. W Madrycie towarzyszą mu ministrowie: pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, transportu Sławomir Nowak oraz spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. W rozmowach wezmą również udział wiceszefowie resortów: gospodarki, środowiska i spraw zagranicznych.