Rosyjscy agenci angażują się w działalność organizacji pozarządowych protestujących przeciwko szczelinowaniu - twierdzi sekretarz generalny NATO, Anders Fogh Rasmussen, cytowany przez brytyjski dziennik "The Daily Telegraph".

Londyńska prasa cytuje dziś sekretarza generalnego NATO, który zarzucił Rosji wspieranie sprzeciwów przeciwko wydobyciu gazu łupkowego w Europie. Anders Fogh Rasmussen twierdzi, że rosyjscy agenci angażują się w działalność organizacji pozarządowych protestujących przeciwko szczelinowaniu.

Sekretarz generalny NATO powiedział wczoraj w Londnie, że spotykał się z sojusznikami, którzy przedstawiali mu informacje, iż w tej rosyjskiej akcji chodzi o utrzymanie zależności Europy od rosyjskiego gazu ziemnego.

>>> Czytaj także:Rosja: "Najpierw pieniądze". Moskwa wstrzymuje rozmowy gazowe z Ukrainą

Bezpieczeństwo energetyczne państw europejskich wymaga zróżnicowania dostawców

Reklama

Rasmussen nie ujawnił, jakie formy przybierają domniemane kontakty Moskwy z organizacjami pozarządowymi, ani czy one same są świadome takich machinacji. Podkreślił jednak, że większe bezpieczeństwo energetyczne państw europejskich to zadanie najwyższej wagi, które wymaga większego zróżnicowania dostawców gazu. Rzecznik Greenpeace powiedział dziennikowi "The Daily Telegraph", że Rasmussen powinien poświęcać mniej czasu teoriom spiskowym, a więcej faktom na temat gazu łupkowego, którego jest i tak za mało, by pokryć potrzeby Europy.

Przypomniał też, że Rosja nie należy do przyjaciół Greenpeace i niedawno więziła przez wiele tygodni 30 działaczy ugrupowania. Ale Ken Cronin, dyrektor brytyjskiego stowarzyszenia firm planujących wydobycie gazu łupkowego powiedział, że sprawa wymaga zbadania. Dodał też, że już od półtora roku zastanawia go, jak dobrze finansowane są grupy protestu.