Jutro Grecy zdecydują, czy chcą przyjąć czy odrzucić porozumienie z międzynarodowymi instytucjami.

Donald Tusk przedstawił w sprawie Grecji zgoła odmienną opinię niż te, jakie słyszeliśmy z ust szefa Komisji Europejskiej czy europarlamentu. Zarówno Jean Claude Juncker, jak i Martin Schulz podkreślali, że zwycięstwo głosów na NIE w niedzielnym referendum będzie jasnym sygnałem, że Grecja chce zdystansować się od Europy i opuścić strefę euro. Szef Rady Europejskiej uważa zaś, że w głosowaniu nie chodzi o "grexit", gdyż - jego zdaniem - nikt nie jest nim zainteresowany.

Według Tuska, "największym błędem" w negocjacjach władz w Atenach z wierzycielami, które zakończyły się fiaskiem, było wzajemne obwinianie się i brak zaufania. Grecka delegacja w zeszłym tygodniu odeszła od stołu rozmów, gdyż uznała, że propozycje porozumienia przedstawiona przez pożyczkodawców są nie do zaakceptowania. Donald Tusk uważa, że Unia Europejska powinna kontynuować rozmowy z Grecją bez względu na wynik referendum. Przyznał, że jeśli zwyciężą głosy na NIE, szanse na porozumienie będzie mniejsze, ale jego zdaniem nawet w takiej sytuacji nie należy dramatyzować.

Rozmowa z Politico dotyczyła także między innymi problemu migracji, przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii oraz obecnej sytuacji w Polsce. Odnosząc się do wydarzeń w naszym kraju Tusk powiedział, że jest "optymistą", jeśli chodzi o wynik wyborów. Jego zdaniem, nie wiadomo, która partia wygra i wcale nie musi dojść do zmiany koalicji. "Ale jeśli doszłoby do zmiany władzy, to w sprawach europejskich nie będzie to jakaś rewolucja" - powiedział Donald Tusk.

>>> Czytaj też: Schaeuble: Nie wykluczam wyjścia Grecji ze strefy euro