Tsipras zaproponował specjalne spotkanie partyjne we wrześniu, na którym przedyskutowana zostaje skuteczność pomocy w kontekście warunków, na jakich jej udzielono. Pomysł poparł komitet centralny Syrizy.

- Ci, którzy uważają, że pomoc jest udzielana na złych warunkach, że należy zmienić premiera i rząd, niech zagłosuje na nie – mówił Tsipras w czwartek. Posiedzenie w partii było na żywo transmitowane przez telewizje w Grecji, które dla tej transmisji przerwały nadawanie programów.

Wzrost siły wewnętrznej opozycji w Syrizie był coraz większym problemem dla Tsiprasa. Szczególnie ostro przeciw warunkom pomocy występował Panagiotis Lazafanis, były minister energetyki oraz były komunista. Jego zdaniem wyjście ze strefy euro „nie byłoby katastrofą na skalę odmalowywaną przez propagandę”. Lazafanis jest także najgorętszym zwolennikiem powrotu do drachmy.

Grecja musi się porozumieć z kredytodawcami do 20 sierpnia, gdy zapadnie kolejna rata płatności długu wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 3,2 mld euro.