Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) postanowił podnieść poziom głównej stopy procentowej do 0,25-0,5 proc. z 0-0,25 proc., poinformował Fed po posiedzeniu.

Zdecydowana większość analityków oczekiwała, że Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) po raz pierwszy od 2006 roku podniesie stopy procentowe i zakończy epokę rekordowo niskich stóp. Dlatego dla rynków ważniejsze od samej decyzji o stopach jest to, jak będzie wyglądać dalsza ścieżka posunięć Rezerwy Federalnej w 2016 roku. A ta będzie zgodna z wcześniejszymi oczekiwaniami.

"Komitet ocenia, że sytuacja na rynku pracy uległa poprawie i można się również spodziewać wzrostu inflacji w średnim okresie do celu na poziomie 2 proc." - czytamy w komunikacie FOMC.

"Biorąc pod uwagę perspektywy gospodarcze i uznając, że do uzyskania efektów decyzji w zakresie swojej polityki potrzebny jest określony czas, Komitet postanowił podwyższyć docelowy zakres stopy procentowej dla funduszy federalnych do 0,25-0,5 proc." - czytamy w komunikacie.

Reklama

Fed podkreślił, że polityka pieniężna po tej decyzji nadal ma charakter akomodacyjny, wspierając dalszą poprawę na rynku pracy oraz powrót do 2-proc. inflacji.

Po podwyżce podstawowa stopa procentowa w amerykańskim banku centralnym wynosi 0.5 procent.

Na podwyżkę entuzjastycznie zareagowała amerykańska giełda.

W średnim okresie decyzja FED o zerwaniu z polityką niskich stóp może oznaczać umacnianie się dolara i złotego wobec euro.

Szacunki wzrostu PKB

Wzrost gospodarczy w USA wyniesie 2,1 proc. w tym roku i przyspieszy do 2,3-2,5 proc. w przyszłym roku, wynika z centralnej ścieżki projekcji Banku Rezerwy Federalnej (Fed).

We wrześniu Fed spodziewał się, że PKB USA wzrośnie o 2-2,3 proc. w 2015 r. i o 2,2-2,6 proc. w 2016 r.

Mediana prognoz na lata 2015-2016 wynosi obecnie odpowiednio: 2,1 proc. i 2,4 proc.

Według najnowszej centralnej projekcji, w 2017 r. wzrost gospodarczy w USA sięgnie 2-2,3 proc. (wobec 2,-2,4 proc. oczekiwanych we wrześniu), zaś w 2018 r. wyniesie 1,8-2,2 proc. (bez zmian wobec przewidywań z września).

Mediana prognoz na lata 2017-2018 wynosi odpowiednio: 2,2 proc. i 2 proc.

Źródło: media/ISB NEWS

>>> Czytaj też: Historyczny moment. Po 7 latach Fed ma skończyć z polityką zerowych stóp procentowych