BP otworzy w Segedynie na południu Węgier nowe centrum usługowe, inwestując w nie 8 mld forintów (26 mln euro) - poinformował minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto w poniedziałek na konferencji prasowej.

Jak podkreślił, rząd węgierski wesprze tę inwestycję, która stworzy 500 miejsc pracy, grantem wysokości 1,9 mld ft (6 mln euro).

Wiceprezes BP Brian Puffer powiedział, że 500 wysoko wykwalifikowanych pracowników zostanie zatrudnionych w centrum do 2020 roku. Jak przypomniał, od 2009 roku działa już centrum usługowe firmy w Budapeszcie.

Według BP oba centra będą oferowały szeroki zakres usług w 13 językach, m.in. w sferze finansów, rachunkowości, podatków, zasobów ludzkich oraz inwestowania na giełdzie.

Szijjarto podkreślił, że Wielka Brytania jest 11. pod względem obrotów partnerem handlowym Węgier i piątym co do wielkości inwestorem w kraju.

Ocenił, że jej wystąpienie z UE będzie jednym z historycznych wyzwań stojących przed wspólnotą i spowoduje gospodarcze oraz polityczne straty. Jak podkreślił, podczas negocjacji na ten temat powinny być uwzględnione interesy Europy Środkowej, aby jak najmniej czynników utrudniało handlowe, gospodarcze oraz inwestycyjne więzi między Wielką Brytanią i UE, a także, by chronione były interesy osób pracujących w Zjednoczonym Królestwie.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska