Spore zainteresowanie zapewniło „istotne wsparcie cenom, które znalazły się pod presją światowego zacieśnienia polityki pieniężnej" – podaje agencja.

Światowa Rada Złota (World Gold Council) opublikowała we wtorek raport, z którego wynika, że ​​w w III kw. 2023 r. kraje zwiększyły rezerwy złota o 337 ton.

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 r. zakup złota przez banki centralne wyniósł 800 t. (o 14 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku). Wpływ na wynik miały głównie Chiny, Polska i Singapur oraz „nieodnotowane zakupy" – podaje Bloomberg.

Reklama

W III kw. 2023 r. najwięcej złota kupiły Chiny (ok, 78 t), z kolei Singapur zmniejszył ilość zakupów w okresie lipiec – wrzesień (ponad 3 t.), natomiast w III kw. więcej złota kupiła Turcja (ponad 39 t.).

ikona lupy />
Dane dot. zgłoszonych zakupów złota w 2023 r. / Materiały prasowe / Światowa Rada Złota (World Gold Council)

Złoto i „zakupowe szaleństwo" Polski

Narodowy Bank Polski (NBP) kontynuował zakupowe szaleństwo w III kwartale, dodając kolejne 57 ton do 48 t. zakupionych w II kwartale" 2023 r. – zaznacza Światowa Rada Złota. (Łącznie od początku roku NBP zgromadził 105 t.).

Rada podkreśla, że to może nie oznaczać końca zakupów złota przez Polskę, przypominając wypowiedź prezesa NBP z początku października.

„Dzięki temu Polska jest krajem bardziej wiarygodnym, mamy lepszą pozycję we wszystkich rankingach, jesteśmy bardzo poważnym partnerem i nadal będziemy kupować złoto” – mówił Adam Glapiński. „Marzeniem jest osiągnięcie 20 proc." – dodał prezes NBP. Obecnie Narodowy Bank Polski posiada 334 t. złota (11 proc. całości rezerw).

Cena złota w ubiegłym tygodniu (po raz pierwszy od maja) przekroczyła 2000 dolarów za uncję. Na cenę wpływa m.in. wojna Izraela z Hamasem (wartość złota w dolarach wzrosła po 7 października i zbliżała się do rekordu z 2020 r – czyli 2075 dolarów).