Na konferencji klimatycznej w Dubaju COP28 jednym z głównych celów jest kontynuacja rozwoju transformacji energetycznej i przyspieszenie wycofywania paliw kopalnych, głównych źródeł gazów cieplarnianych i substancji zanieczyszczających powietrze. Oprócz wpływu na klimat paliwa kopalne stwarzają również poważne problemy związane z zanieczyszczeniem; na przykład podczas ich spalania wydzielają się drobne cząstki (PM2,5).

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) długotrwałe narażenie na te cząstki może spowodować lub pogorszyć różne problemy zdrowotne, takie jak wysokie ciśnienie krwi lub cukrzyca. Chociaż WHO zaleciła maksymalny poziom pięciu mikrogramów PM2,5 na metr sześcienny powietrza w przypadku długotrwałego narażenia od 2021 r., zdecydowana większość miast w Unii Europejskiej znacznie przekracza ten próg.

Kraje z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem

Reklama

Jak wynika z infografiki portalu statista.com, na podstawie danych Europejskiej Agencji Środowiska zebranych przez Toute l'Europe, najbardziej zanieczyszczonym miastem w UE z powodu PM2,5 w latach 2021–2022 był Slavonski Brod w Chorwacji, gdzie średnia była prawie sześciokrotnie większa od zalecany maksymalny poziom, czyli 28 μg/m3.

Wiele miast najbardziej dotkniętych pyłem PM2,5 znajduje się w Polsce, kraju w dalszym ciągu silnie uzależnionym od węgla. W pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast, aż siedem znajduje się w Polsce. W pierwszej trójce tej niechlubnej listy mamy dwóch przedstawicieli, Nowy Sącz i Piotrków Trybunalski.

We Włoszech Dolina Padu, ze względu na swoje położenie geograficzne i koncentrację działalności przemysłowej, pozostaje jednym z najbardziej zanieczyszczonych regionów w Europie drobnymi cząsteczkami, co powoduje, że na szczycie listy znajdują się dwa włoskie miasta.

ikona lupy />
Najbardziej zanieczyszczone miasta Europy / statista.com

Kraje z najczystszym powietrzem

Z danych Europejskiej Agencji Środowiska zebranych przez portal Toute l’Europe, w dziesięciu miastach w Europie poziom cząstek drobnych pozostał poniżej zalecanego przez WHO poziomu cząstek stałych. W zestawieniu miast z najczystszym powietrzem dominują kraje z dalekiej północy kontynentu. Tylko dwa kraje są z południa Europy. W latach 2021-2022 najmniej zanieczyszczonym miastem europejskim objętym badaniem było Faro w Portugalii, gdzie średnie stężenie PM2,5 w powietrzu wyniosło zaledwie 3,7 μg/m3. Następne w kolejności były dwa szwedzkie miasta, Umeå (3,9 μg/m3) i Uppsala (4 μg/m3).

ikona lupy />
Najmniej zanieczyszczone miasta w Europie / statista.com

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ograniczenie lekcji religii do jednej godziny. Plany nowej ministry edukacji