Jak podaje w raporcie Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem z siedzibą w Finlandii, w pierwszej połowie 2024 r. stężenie małych cząstek stałych w powietrzu spadło w Chinach o 2,9 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim. Poprawa jakości powietrza była największa na południowym zachodzie kraju, gdzie odradzająca się energia wodna przynajmniej w części zastąpiła energię ze spalania węgla.
Walka ze smogiem
Pekin od dziesięcioleci toczy walkę ze smogiem. Rządzący starają się zrównoważyć korzyści zdrowotne i społeczne wynikające z czystego powietrza z zapewnieniem wzrostu gospodarczego, który wzmacnia ich mandat do rządzenia – zauważa Bloomberg.
Działania rządu dotyczące poprawy jakości powietrza z dekady do 2022 r. pozwoliły na wydłużenie średniej długości życia o dwa lata. Jednak w 2023 r. proces ten znacznie spowolnił, bo władze skupiły się głównie na podtrzymywaniu gospodarki.
Spadek produkcji
W pierwszej połowie 2024 r. kryzys w sektorze nieruchomości spowodował spowolnienie produkcji materiałów budowlanych, takich jak cement, surówka i stal surowa, przez co i zapotrzebowanie na energię ze strony zakładów produkcyjnych znacznie zmalało. Tymczasem postęp w dziedzinie czystej energii pomógł zaspokoić pozostałe zapotrzebowanie na energię elektryczną, przy jedynie niewielkim wzroście wytwarzania z elektrowni opalanych paliwami kopalnymi.
Więcej OZE
„Sektor energetyczny, główny czynnik wzrostu emisji w Chinach, odnotował znaczne spowolnienie wzrostu emisji ze względu na solidny wzrost wytwarzania energii słonecznej i wiatrowej” — powiedział agencji Bloomberg Chengcheng Qiu, analityk ds. Chin w CREA.