Hashtag #ResignModi został zablokowany w środę; w ten sposób niedostępnych dla użytkowników Facebooka stało się ponad 12 tys. postów krytykujących indyjskie władze - pisze "The Guardian".

Kiedy użytkownicy wyszukiwali tę frazę, otrzymywali komunikat, że posty nią oznaczone zostały "tymczasowo ukryte", ponieważ "niektóre treści są sprzeczne ze standardami społeczności" platformy.

Po kilku godzinach hashtag stał się ponownie widoczny. "Przez pomyłkę zablokowaliśmy na krótki czas ten hashtag, ale nie stało się to na zlecenie rządu indyjskiego" - zaznaczył rzecznik Facebooka.

Wcześniej w tym tygodniu Twitter znalazł się w ogniu krytyki, gdy na skutek wniosku prawnego złożonego przez rząd Indii skasował ponad 50 postów krytykujących administrację Modiego; na początku roku twierdziła ona, że koronawirus w kraju został pokonany, oraz zezwalała na organizowanie masowych zgromadzeń, w tym wieców politycznych. Jak głosi "Wall Street Journal", na polecenie rządu Facebook i Instagram również usuwały liczne posty nieprzychylne premierowi.

Reklama

Obecnie wyszukiwanie po hashtagu #ResignModi wyświetla posty ukazujące dramatyczne sytuacje związane z epidemią koronawirusa w Indiach, m.in. zatłoczone szpitale nieradzące sobie z umierającymi na Covid-19 pacjentami.

Trzecia fala koronawirusa w Indiach narasta w gwałtownym tempie - ostatniej doby odnotowano ponad 379 tys. przypadków nowych zakażeń oraz 3645 zgonów w związku z Covid-19. Od początku pandemii zakaziło się - według oficjalnych statystyk - 18,4 mln osób, z czego zmarło 205 tys. Wielu ekspertów uważa te dane za zaniżone.