Nowym szefem (gubernatorem) Bank of England, banku centralnego Wielkiej Brytanii, został mianowany w poniedziałek prezes banku centralnego Kanady Mark Carney - poinformował w Izbie Gmin brytyjski minister finansów George Osborne.

Carney, którego mianowanie jest sporym zaskoczeniem, obejmując funkcję gubernatora Bank of England zostanie najważniejszą, niewybieralną w drodze głosowania osobą publiczną w Wielkiej Brytanii - pisze dziennik "Financial Times".

Wybór Carneya jest o tyle niespodzianką, że faworytem w wyścigu o to stanowisko był wicegubernator Paul Tucker, uznawany za naturalnego następcę sir Mervyna Kinga, obecnego szefa banku centralnego, którego kadencja kończy się w lecie - pisze AFP. AP zwraca uwagę, że po raz pierwszy funkcję tę obejmie w Wielkiej Brytanii cudzoziemiec.

"Jest on po prostu osobą najlepszą, najbardziej doświadczoną i najlepiej wykwalifikowaną, by zostać następnym gubernatorem Bank of England i pomóc brytyjskim rodzinom i przedsiębiorcom w tym trudnym gospodarczo okresie" - powiedział brytyjskim deputowanym Osborne.

Nowy gubernator Bank of England będzie odpowiedzialny za przejęcie przez bank centralny nadzoru bankowego oraz kontrolowanie popytu, inflacji, stabilności systemu finansowego oraz kondycji poszczególnych banków i firm ubezpieczeniowych - wyjaśnia "FT".

Reklama

Dziennik podkreśla, że "głos Carneya będzie należał do być może najważniejszych" na brytyjskiej scenie politycznej.

Decyzję o wyborze Carneya minister finansów ogłosił w parlamencie, ale dopiero formalne mianowanie go gubernatorem Bank of England przez królową zakończy oficjalnie proces wyboru szefa banku centralnego Wielkiej Brytanii - pisze "FT".

>>> Polecamy: Rybiński: Co może bankier inwestycyjny?

Kadencja gubernatora Bank of England trwa osiem lat, ale Carney poinformował, że będzie sprawował swój urząd tylko przez pięć lat. Obejmie urząd w lipcu 2013 roku - podaje AP.

Nowy szef banku przejmie władzę w trudnej sytuacji, w której gospodarka wciąż podnosi się z kryzysu finansowego i "jest chronicznie słaba", a "nadal kruchy system bankowy" znajdzie się na pierwszym miejscu na liście priorytetów Carneya - ocenia brytyjski dziennik.

47-letni Carney będzie musiał wystąpić o obywatelstwo brytyjskie, by móc objąć nową funkcję. W 2008 roku został mianowany szefem banku centralnego Kanady, a ponadto był szefem Rady Stabilności Finansowej, organizacji, w skład której wchodzą banki centralne, ministerstwa finansów i regulatorzy sektora finansowego z 24 krajów - pisze AFP.

Carney zrobił licencjat na Uniwersytecie Harvarda oraz magisterium i doktorat na Oksfordzie. Przez 13 lat był pracownikiem banku Goldman Sachs.

ikona lupy />
Bank Anglii (Bank of England) / Bloomberg / Simon Dawson