Na Comex miedź kosztuje 3,7870 USD za funt i drożeje 0,17 proc.

Na rynkach nasiliły się obawy o globalną recesję w czasie, gdy chińska gospodarka zaczyna się jedynie stopniowo odbudowywać po epidemii Covid-19.

W Chinach wprawdzie poprawiły się w czerwcu wskaźniki PMI w sektorze przetwórczym i w usługach, ale nadal widać słabość rynku nieruchomości, co ogranicza popyt na metale przemysłowe.

Władze Chin nadal trzymają się zasady "Zero Covid", a to oznacza, że wciąż utrzymuje się ryzyko wprowadzania kolejnych ograniczeń w gospodarce, jeśli wzrośnie liczba zakażeń koronawirusem.

Reklama

Nad rynkami wciąż wisi groźba recesji w USA, i być może na całym świecie, a prezes Fed Jerome Powell i inni bankierzy centralni ostrzegali podczas dorocznego Forum EBC w Portugalii, że świat przechodzi w reżim wyższej inflacji.

Główne gospodarki na świecie zmierzają w kierunku co najmniej spowolnienia, a to wpłynie na ograniczenie działalności budowlanej i spowoduje obniżenie zapotrzebowania na metale przemysłowe.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME w Londynie zyskała 36 USD do 8.401,00 USD za tonę.

W II kw. miedź na LME staniała o 1/5.

Wskaźnik LMEX, obejmujący najważniejsze metale bazowe, zniżkował II kw. o 23 proc., a od początku tego roku spadł o 12 proc.(PAP Biznes)

aj/ gor/