Ranking Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Zarządzania (IMD) obejmuje dużą część Europy, a także Amerykę Północną, pozostawiając jednak pewne martwe pola w Ameryce Łacińskiej, Azji i przede wszystkim w Afryce (w tym roku oceniono jedynie cztery gospodarki afrykańskie). Podobnie jak w latach poprzednich w rankingu konkurencyjności dominuje Europa. W pierwszej dziesiątce rankingu sześć pozycji zajmuje Stary Kontynent, w tym trzy miejsca w pierwszej piątce.

W pierwszej dziesiątce znajdują się trzy gospodarki Azji, jednak nie są to największe kraju regionu: Chiny (14), Indie (39), Japonia (38) i Korea Południowa (20). Zamiast tego najwyższe wyniki w regionie osiągnęły Singapur (1), Hongkong (5) i Tajwan (8).

ikona lupy />
Ranking konkurencyjności IMD - mapa / statista.com
Reklama

Najbardziej konkurencyjne gospodarki na świecie

W najnowszym rankingu konkurencyjności na podium znalazły się Singapur, Szwajcaria i Dania.

Podczas gdy Dania spadła o dwa miejsca po zajęciu pierwszego miejsca na liście w latach 2022 i 2023, Singapur przeskoczył z 4. miejsca na 1 pozycję. Tegoroczny sukces Singapuru przepisywany jest bardzo wysokim wynikom w zakresie efektywności rządów i efektywności biznesowej. Druga w zestawieniu 2024 r. Szwajcaria w poprzednim rankingu plasowała się na pozycji 3.

Europa z sześcioma gospodarkami w pierwszej dziesiątce po raz kolejny znalazła się w czołówce rankingu, mimo że w pierwszej dwudziestce tegorocznego rankingu nie ma ani jednej potęgi gospodarczej regionu. Niemcy uplasowały się na 24. pozycji, Wielka Brytania na 28. miejscu, a Francja na 31.

ikona lupy />
Ranking konkurencyjności IMD - TOP10 historia / statista.com

Na którym miejscy rankingu konkurencyjności znalazła się Polska?

Mimo, że od 2022 r. konkurencyjność Polski rośnie, to nadal plasujemy się na dość odległej pozycji. Przed dwoma laty Polska plasowała się na 50. pozycji. Rok później była 43., a w 2024 r. na 41 pozycji.

Ale były też lepsze czasy dla polskiej gospodarki. W 2020 r. Polska zajmowała 39. miejsce.

Najmniej konkurencyjne gospodarki świata

Ranking najbardziej konkurencyjnych gospodarek świata zamykają państwa z Ameryki Łacińskiej i Afryki. Według zestawienia IMD wśród 67 badanych państw najmniej konkurencyjne gospodarki miały Wenezuela (67), Argentyna (66), Ghana (65), Nigeria (64), Peru (63) i Brazylia (62).