Gospodarka/Inflacja

11.09.2019, 16:49

Glapiński: wpływ propozycji PiS dot. płacy minimalnej na inflację będzie minimalny

Zapowiadane przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS) podwyżki płacy minimalnej mogą mieć minimalny wpływ na inflację - max. o 0,1 pkt proc. w przyszłym roku i podobnie w kolejnym, natomiast wpływ na PKB zbilansuje się i będzie neutralny, szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.

30.08.2019, 10:00

GUS: Inflacja CPI w sierpniu wyniosła rdr 2,8 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2019 r. wzrosły o 2,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem nie zmieniły się - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.

14.08.2019, 11:08

Bank Pekao nt. danych GUS: Lipcowa inflacja na szacowanym poziomie

W lipcu inflacja wzrosła do 2,9 proc. licząc rok do roku, z 2,6 proc. rdr w czerwcu i drugi miesiąc z rzędu kształtowała się powyżej celu NBP (2,5 proc.). Odczyt był zgodny ze wstępnym szacunkiem - skomentował środowe dane GUS analityk banku Pekao Adam Antoniak.

13.08.2019, 05:30

Strategia celu inflacyjnego nie ma na świecie przeciwników

Nie ma sporu wśród ekonomistów, że strategia bezpośredniego celu inflacyjnego przyczynia się do zapewnienia stabilności cen. Jak banki centralne realizują tę politykę, jakie stosują narzędzia i dlaczego czasowe odchylenia inflacji od celu nie muszą być problemem – tłumaczy dr Jarosław Janecki z SGH.

03.08.2019, 06:01

Polskie rolnictwo może skorzystać na ociepleniu klimatu

W ostatnich miesiącach mieliśmy do czynienia w Polsce z serią anomalii pogodowych, które ożywiły dyskusję nt. globalnego ocieplenia. Sektorem szczególnie narażonym na zmiany klimatyczne jest rolnictwo. Tym samym powstaje pytanie o długookresowy wpływ globalnego ocieplenia na produkcję rolną w Polsce.

31.07.2019, 11:45

Eksperci: Inflacja przyspiesza. To nie koniec dalszego wzrostu cen

Inflacja przyspiesza, ale to nie koniec dalszego wzrostu cen - oceniła ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan dr Sonia Buchholtz. Mimo wysokiej inflacji, prawdopodobieństwo zmiany poziomu stóp procentowych jest minimalne; spowolnienie gospodarcze powinno naturalnie stłumić inflację - dodała.

17.07.2019, 08:11

Hirsch: 2,5 proc. inflacji lepsze niż zero [OPINIA]

Wydawać by się mogło, że sytuację optymalną mamy wtedy, kiedy ceny w ogóle nie rosną. Mimo to wszystkie banki centralne na świecie, które wyznaczają sobie cele inflacyjne, ustawiają je lekko powyżej zera. Nie jest to przypadek - pisze w opinii Rafał Hirsch.

Tylko na forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie>>