Turecka gospodarka wzrosła w III kw. 2021 roku o 7,4 proc. – wynika z najnowszych danych tureckiego urzędu statystycznego.

Wysoki wzrost PKB to efekt silnego popytu wewnętrznego i szybszej dystrybucji szczepionek oraz odbicia w eksporcie. Taki wzrost oznacza również, że turecka gospodarka wyprzedziła w III kw. większość gospodarek grupy G20, zaś wzrost PKB był wyższy niż wzrost w analogicznym okresie ubiegłego roku (6,3 proc. w III kw. 2020 r.). Turcja obroniła wzrost gospodarczy przed wpływem kryzysu pandemicznego dzięki połączeniu niskich stóp procentowych oraz rządowych programów stymulacyjnych. Obyło się to jednak kosztem spadku wartości liry i podwyższonej inflacji.

Konsumpcja motorem wzrostu

Głównym motorem tureckiego wzrostu pozostaje konsumpcja gospodarstw domowych, która odpowiada za ok. 2/3 gospodarki. W III kw. 2021 wskaźnik ten wzrósł o 9,1 proc. względem roku ubiegłego.

Reklama

Oprócz danych o wzroście gospodarczym, turecki urząd statystyczny podał również informacje m.in. o handlu zagranicznym. Turecki eksport w III kw. 2021 roku podskoczył o 25,6 proc. względem ubiegłego roku, zaś import spadł o 8,3 proc.

Z kolei wydatki rządowe wzrosły o 9,6 proc. po skorygowanym wzroście o 3,4 proc. w poprzednim kwartale.

Spadek wartości liry i wzrost inflacji

Tuż po publikacji danych o wzroście PKB, turecka waluta straciła 0,6 proc. względem dolara amerykańskiego. Obecnie dolar amerykański jest wart prawie 13 lir tureckich. W ostatnich tygodniach lira zaliczyła rekordowe minima na skutek cięć stóp procentowych przez bank centralny, co wzmogło inflację i stanowi zagrożenie dla przyszłego wzrostu.

Słabsza waluta oznacza, że PKB per capita w dolarach spadło, a inflacja oscyluje już wokół 20 proc. Turecki urząd statystyczny ogłosi w piątek dane o inflacji za listopad.

Obecna wyprzedaż tureckiej waluty podobna jest do epizodu z 2018 roku, który wywołał recesję – komentuje Ehsan Koman, szef badań nad rynkami wschodzącymi dla Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki w dubajskim MUFG Bank.

„Oczekujemy, że dynamika wzrostu PKB znacznie osłabnie w nadchodzących kwartałach ze względu na większą zmienność walutową i spadek siły nabywczej. Nasze szacunki wskazują na spowolnienie wzrostu z szacowanych w tym roku 8,8 proc. do 3,4 proc. w 2022” – wyjaśnił analityk.

Turecki bank centralny od września obniżył stopy procentowe o 4 pkt proc. Analitycy oceniają, że to skutek nacisków prezydenta kraju Recepa Tayyipa Erdogana, który dzięki taniemu pieniądzowi i kredytowi, umożliwiającym tworzenie nowych miejsc pracy, chciał poprawić swoje notowania.

Kolejne posiedzenie tureckiego banku centralnego, w czasie którego ma zapaść decyzja o wysokości stóp procentowych, zaplanowane jest na 16. grudnia. Prezydent Erdogan w dalszym ciągu naciska na szefa banku centralnego Sahapa Kavcioglu na obniżkę stóp, pomimo słabnącej liry i rosnących cen.